Зупинимо СНІД разом !
Мабуть сьогодні кожна, або майже кожна людина знає, що таке ВІЛ та СНІД. Адже 1 грудня відзначають в усьому світі як Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Саме в цей день увага всіх засобів масової інформації і людства зосереджена навколо проблеми ВІЛ/СНІДу.
Численні сумніви, пересуди і страхи вирують у нашому суспільстві навколо усього, що стосується ВІЛ / СНІДу. І пов’язано це, насамперед, з недостатнім бажанням знати про причини і наслідки захворювання, про шляхи передачі і способи запобігання зараження. Багато людей не розуміють складності даної ситуації. І причина не в тому, що вони не освідчені. Ні, причина в тому, що людина по своїй суті переймається лише тим, що турбує власне її. Але, визначаючи цю проблему, ми повинні розуміти, що зволікати не можна, СНІД треба зупинити, доки він не зупинив твоє життя.
1995 рік вважається початком повномасштабної епідемії в Україні. Наша держава сьогодні посідає одне з перших місць за темпами розвитку ВІЛ–інфекції у Східній Європі.
В Україні зареєстровано:
близько 259 тис. ВІЛ – позитивних людей, з них – 215 тис. дорослих і 43,2 тис. дітей;
хворих на СНІД: – 73 тис. осіб, з них : 72 тис. – дорослих та 1321 дитина;
померло від СНІДу – 34 тис. осіб, з них: 33 тис. дорослих та 400 дітей;
щодня інфікується 39 осіб , а помирає від СНІДу – 8 осіб.
В Житомирській області виявлено :
ВІЛ-інфікованих – 4511 осіб, з них хворих на СНІД– 1379 осіб;
померло від СНІДу – 665 осіб, з них за останніх 9 міс – 58 осіб.
В місті Новограді – Волинському та районі виявлено:
ВІЛ-інфікованих – 489 осіб (місто – 353, село – 136), хворих на СНІД – 187;
померло від СНІДу – 101 особа;
ВІЛ-інфікованими жінками народжено 72 дитини (місто – 45, село – 27), з них у 5-ти дітей виявлено ВІЛ-інфекцію.
Кожна четверта людина, яка живе з ВІЛ-інфекцією, молодша 20 років.
Отже, що таке ВІЛ та СНІД?
ВІЛ- вірус імунодефіциту людини.
Вірус – збудником є вірус.
Імунодефіцит – недостатність роботи імунної системи.
Людини – хворіють лише люди.
СНІД- це синдром набутого імунодефіциту людини:
синдром – це ряд симптомів чи ознак, що вказує на наявність хвороби;
набутий – виниклий унаслідок зараження, не переданий генетичним шляхом;
імунний – стосується захисної системи організму, що бореться із збудниками інфекцій;
дефіцит – недостатність чи відсутність захисної реакції імунної системи.
Людина стає заразною досить швидко, вже з 2-4 тижня, після ймовірного інфікування і залишається такою до смерті.
Найбільше вірусів міститься в крові, спермі, вагінальному секреті, на слизовій оболонці прямої кишки, у грудному молоці. Збудника в сльозах, слині, сечі, калі, поті не знаходять або виявляють у мізерній концентрації, яка недостатня для зараження.
Отже, щоб не збільшувати дану статистику, кожна людина має знати у який спосіб передається ВІЛ – інфекція. Це відбувається :
при будь-якому статевому контакті (незахищеному) з людиною, що заражена ВІЛ-інфекцією;
при контакті з інфікованою кров’ю при повторному користуванні без відповідної обробки інструментів для ін’єкцій (шприци, голки) татуажу, манікюру, станків для гоління, при переливанні неперевіреної донорської крові;
від ВІЛ-інфікованої матері до дитини: при вигодовуванні грудним молоком, в/утробно, під час пологів.
Імунна система організму захищає нас від інфекцій і запобігає розвиткові деяких хвороб. ВІЛ повільно і незворотньо знищує імунну систему організму.
Багато людей не знають, що вони ВІЛ-інфіковані, оскільки симптоми з’являються іноді через 10 років після зараження. Зараження ВІЛ не можна розпізнати за зовнішнім виглядом людини. Кожен із нас думає, що СНІД – це хвороба наркоманів, повій та тих, хто веде безладне статеве життя. Та це далеко не так. Майже кожна людина відвідує стоматолога, проколює мочки вух, робить пірсинг, татуювання, манікюр, педикюр.
Користуватися необхідно лише одноразовими шприцами та голками. Вести впорядковане статеве життя. Існує пряма залежність зараження від кількості статевих партнерів. При кожному статевому контакті потрібно використовувати презерватив. Не допускати попадання біологічних рідин інших людей на Вашу шкіру, слизові оболонки.
При цьому всьому є потенційна можливість заразитись ВІЛ-інфекцією.
Ми не знаємо, хто сьогодні поруч з нами – здорова людина, чи ВІЛ – позитивна. Більшість людей керуються таким правилом: «Менше знаєш, краще спиш». Але, що ж робити, коли хтось із наших знайомих ВІЛ – позитивний?
Треба розуміти і пам’ятати, що вірус імунодефіциту не передається через: посуд, їжу; домашніх тварин; чхання, кашель; обійми; монети і паперові гроші; постільну білизну; комарів та інших комах; плавання в басейні; дверні ручки та спортивні знаряддя. Коли ж ВІЛ–інфікованою є вагітна жінка, треба пам’ятати, що мати може передавати вірус дитині під час вагітності, пологів або при годуванні немовляти своїм молоком. Отже, щоб запобігти захворюванню інфікована мати не повинна годувати дитину своїм молоком.
Кожній вагітній жінці в Україні проводять аналізи на антитіла до ВІЛу. Всім ВІЛ–інфікованим вагітним жінкам в Україні безкоштовно надають послуги, які спрямовані на надійний захист дитини від ВІЛ-інфекції.
Коли доцільно робити аналіз на ВІЛ?
• Після ризикованого статевого акту.
• Після використання нестерильних інструментів, шприців, голок тощо.
• Під час вагітності.
Де пройти обстеження на ВІЛ?
• В будь-якому медичному закладі існує кабінет анонімного обстеження. Доцільніше звернутися відразу в кабінет інфекційних захворювань.
В усьому світі вчені працюють над ліками від СНІДу. Та, на жаль, на сьогодні немає радикальних засобів лікування.
Напевно, якщо посадити поруч з нами ВІЛ-інфікованого, в кожного з’являться такі відчуття як жалість, бридливість, страх. Відбувається це тому, що людина боїться те, чого вона не може пояснити. А як почуваються ті люди, яким поставлений діагноз ВІЛ-позитивний? Спочатку вони думають, що це все дурниці, через півгодини починають розуміти, що тепер у їхньому житті все буде по-іншому, через 2 дні – вони у пеклі. Ненавидять весь світ, який безтурботно живе та радіє. І якщо поруч не буде людей, що зрозуміють та підтримають, їм буде ще гірше. Таким хворим треба допомогти навчитися з цим жити.
Якщо у вашого друга ВІЛ – залишайтесь йому другом.
В кожному місті, районі, створено ряд закладів, які постійно проводять роботу з ВІЛ- позитивними та хворими на СНІД. Наше місто не виключення.
Пам’ятайте! Ви можете запобігти зараженню ВІЛ- інфекцією.
Уникайте ризикованої поведінки – це найкращий спосіб зберегти своє здоров’я і життя!
Цінуйте його, адже життя дане нам один раз!
Проживіть його без ВІЛ- позитивного статусу.