Волонтерська діяльність студентів-медиків з нагоди Всесвітнього Дня боротьби з туберкульозом
24 березня – Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. Туберкульоз був і залишається глобальною проблемою людства.
З дня відкриття Кохом збудника туберкульозу 24 березня, люди виходили на вулиці і продавали білі квіти – ромашки, щоб зібрати кошти для лікування хворих на туберкульоз. Тому 24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом називається «Днем білої ромашки». Навіть члени царської родини брали участь у цій акції.
Як відомо, сьогодні туберкульоз є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, але й в усьому світі. Статистика засвідчує жорстокі цифри: щорічно у світі від туберкульозу гине 2 млн. людей. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) за період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено.
Ситуація з туберкульозом в Україні залишається складною – починаючи від 1995 року зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів. Щороку від цієї хвороби помирає 10-11 тис. хворих на туберкульоз, що становить більше 30 чоловік за день. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється понад 80 нових хворих на туберкульоз, а близько 30 хворих помирає.
За критеріями Європейського бюро ВООЗ Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Туберкульоз – смертельно небезпечна хвороба. На цю хворобу страждають люди різного віку і статі. При цьому захворюванні можуть уражатися не тільки легені, але й інші органи: кістки, очі, шкіра, лімфатична і нервова системи.
І хоч прийнято вважати, що туберкульоз — це хвороба переважно найбідніших, знедолених та соціально дезадаптованих верств населення, проте історія знає дуже багато випадків, коли туберкульоз вражав відомих, талановитих і соціально активних людей. Прозаїки і поети — Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Максим Горький, Олександр Грін, Борис Грінченко, Федір Достоєвський, Антон Чехов, Джордж Байрон, Роберт Стівенсон, Анна Ахматова, Франц Кафка, Фрідріх Шіллер, композитори і музиканти — Фредерік Шопен, Нікола Паганіні, учений Володимир Вернадський.
Ці видатні особистості, що страждали від туберкульозу, зробили неоціненний внесок у скарбницю світової культури. Відомо, як мужньо переносила фізичні і моральні страждання Леся Українка, а її знаменита поезія «Contra spem spero» сповнена колосальною енергетикою боротьби з недугою.
Туберкульоз займає особливе місце серед соціальних і медичних проблем людства. Туберкульоз не ліквідований в жодній країні світу. Починаючи з 90-х років ХХ сторіччя помітно зросла розповсюдженість туберкульозу в усьому світі, в тому числі і на Україні. Третина населення Земної кулі інфікована туберкульозною паличкою.
У 1882 році німецький вчений Роберт Кох виявив збудник туберкульозу – туберкульозну бацилу, яку було названо паличкою Коха (сьогодні – мікобактерія туберкульозу).
В 1895 році відомий німецький вчений Рентген відкрив промені, пізніше названі його іменем. І в тому ж році отримав першу рентгенограму, що дозволило лікарям в подальшому використовувати цей винахід для діагностики туберкульозу.
Студенти медичного коледжу протягом тижня провели інформаційно-просвітницьку роботу під гаслом «Зупинимо туберкульоз разом!» серед школярів загальноосвітніх шкіл, студентської молоді та населення міста. Волонтери розповсюджували буклети, пам’ятки про небезпеку туберкульозу і шляхи його передачі, проводили анкетування для виявлення людей, які потребують обстеження на туберкульоз, показували презентації, демонстрували відеоролики. Під час акції, що проводилася на вулицях міста, біля ринку, поліклініки, автовокзалі, студенти проводили анкетування, надавали рекомендації як вберегти себе від туберкульозу, розповідали про своєчасне виявлення та лікування туберкульозу. Наголошували, що необхідно пам’ятатипро те, що хворий на активний туберкульоз несе загрозу для всіх оточуючих щодо зараження цією недугою, і дуже важливо при будь-яких ознаках туберкульозу звертатися до лікаря і вимагати цього у своїх оточуючих.
Більшість інфікованих людей на земній кулі не хворіють на туберкульоз тому, що їхня імунна система успішно бореться зі збудником. Однак, частина людей мають більшу вірогідність захворіти на туберкульоз, і такі можуть бути серед вас і ваших оточуючих. Найбільш уразливими є особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу, що виділяє в навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу. Для дітей, особливо маленьких, достатньо короткочасного контакту з хворими на туберкульоз, щоб відбулося зараження мікобактеріями туберкульозу.
До груп ризику відносяться також особи, що вживають алкоголь, наркотики, палять, погано харчуються, перебувають в стресових ситуаціях та несприятливих екологічних умовах, особи, які інфіковані вірусом імунодефіциту людини, або які вже хворіють на СНІД. У цієї категорії людей перебіг туберкульозу найважчий. 95% хворих на СНІД помирають саме від туберкульозу.
Волонтери закликали бути пильними, помітивши будь-яку з ознак захворювання якомога швидше звертатися до лікаря. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування!
Щоб запобігти захворюванню на туберкульоз слід турбуватися про своє здоров’я: правильно харчуватися, займатися спортом, загартування, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при появі симптомів будь-якого захворювання.
Слід пам’ятати, що туберкульоз — сильний i підступний ворог, чимось схожий на міну уповільненої дії. Він може роками непомітно жити всередині людини, не завдаючи їй ніякої шкоди, а потім вирватись з-під контролю захисних сил організму й розпочати свій загарбницький похід, не оминаючи жодного органу. Він вдало маскується під iншi, не такі серйозні, хвороби i легко пристосовується до «знайомих» медикаментів. І незважаючи на те, що світ давно винайшов лiки вiд туберкульозу, вiд цiєї хвороби щодня гинуть тисячi людей — не лише в далеких країнах, якi розвиваються, а й у цiлком цивiлiзованiй Європi.
Особливо слід відзначити роботу волонтерів груп С77/ІІІ, Л42/І та подякувати їм за гарну роботу.
Н.О. Мороз., заступник директора
з гуманітарної освіти та виховання