«Українська мова – мова вільних людей»
Саме з такої теми було проведено семінар-практикум з української мови для викладачів нашого закладу під час методичних днів, бо як зазначав Пантелеймон Куліш: «Своєї мови рідної і свого рідного звичаю рідним серцем держіться. Тоді з вас будуть люди як слід, тоді з вас громада буде шанована і вже на таку громаду ніхто своєї лапи не положить».
Про першу письмову згадку та про дві наукові версії звідки пішла назва «Україна», про найдавніші зразки нашої мови, що збереглися та про код українського слова було розглянуто та обговорено.
Виявляється, нашу мову досліджували не лише українські вчені-мовознавці, а й світові. І їх висновки щодо багатства та минувшини нашої солов’їної вражають. Так англієць А. Тайлер ще у 1685 році писав: «Мова українців відрізняється особливою делікатністю і багатством…» А російсько-польський філолог М. Красуський 1880р, займаючись довгий час порівнянням арійських мов, зробив висновок, що українська мова найстарша серед усіх слов’янських мов. Вражає висновок ще одного вченого-історика Яна Красіського: «Хто опанує українську мову, той здобуде ключ до швидкого вивчення усіх інших слов’янських мов».
Ми маємо чим пишатися: наша мова, культура, звичаї та традиції, історичне минуле – це все те, що живить коріння нашої нації, це все те, що тримає нас міцно на цій землі, додає сили жити і виборювати нашу свободу і незалежність.
Галина КОТЮК, викладач української мови та літератури