24 березня — Всесвітній день боротьби із туберкульозом.
Саме 24 березня німецький бактеріолог Роберт Кох в 1882 р. у Берліні оголосив про відкриття бацили , яка викликає захворювання на туберкульоз. Він виділив збудника в чисті й культурі . У свій час Роберт Кох зазначив, що якщо небезпеку хвороби визначити кількістю жертв, то туберкульоз залишить далеко позаду навіть такі найстрашніші інфекційні недуги, як холера і чума. Зараз ми всі знаходимось на карантині з приводу COVID -19 і здається, що туберкульоз це вже не актуально. Насправді це не так. До сьогоднішнього дня туберкульоз був, нажаль і залишається, однією з найпоширеніших хвороб у всьому світі, від якої щорічно вмирає близько 4 мільйонів осіб. Туберкульоз викликається збудником мікобактерією, яка призводить до запального вогнища в певних органах, найчастіше у легенях. Більшість українців вважає, що туберкульоз — це хвороба безпритульних або людей з нарко чи алкозалежністю. Натомість, щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них — у соціально-незахищених громадян. У 2019 році в Україні було зареєстровано 25 237 випадків туберкульозу (вперше зареєстрованих та рецидивів).
Наша країна досі входить в топ-20 держав з найвищим тягарем лікарсько-стійкого туберкульозу. Туберкульоз поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом через кашель, чхання, розмови, при іншому тісному контакті з хворим на туберкульоз. Важливо знати, що хоча людина може заразитися туберкульозом від іншої людини, зараження, як правило, відбувається при тривалому контакті з людиною, у якої хвороба знаходитися в активній формі. Ступінь ймовірної інфікованості корелює з кількістю мікроорганізмів, що виділяються з харкотинням і тривалістю контакту з хворим. Туберкульоз протікає здебільшого скрито. До моменту виявлення його людина не почуває себе хворою. Раннє виявлення захворювання та його своєчасне лікування має надзвичайне значення. Сьогодні людям, дуже часто, немає коли звертати увагу і замислюватися про причини втоми або просто нездужання. Коли виявляється хвороба, то, як правило, це вже форма туберкульозу, що «далеко зайшла». Чим раніше ви у себе виявите причину нездужання, тим більше шансів знов стати здоровим.
ОСНОВНІ СИМПТОМИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ:
· кашель понад 2 тижні
· підвищена температура тіла понад 7 днів
· кровохаркання ( наявність крові у мокротинні)
· поганий апетит, постійна слабкість
· безпричинна втрата ваги
· підвищена пітливість особливо вночі
При виникненні хоча б одного із симптомів туберкульозу негайно зверніться до лікаря.
Для того щоб не захворіти на туберкульоз необхідно зміцнювати свій організм, підвищувати його стійкість до захворювань, виконувати правила особистої гігієни, гігієни праці, відпочинку, харчування, відмовитися від шкідливих звичок (вживання алкоголю, куріння).
Профілактика туберкульозу перегукується з заходами профілактики COVID -19. Закликаю відповідально відноситися до свого здоров’я та берегти його.
Пам’ятайте, що інформаційна гігієна не менш важлива за особисту.