Серійний «тихий вбивця» зору
Саме таку назву отримала хвороба «глаукома». З 10 по 16 березня 2019 року Україна приєднається до проведення Всесвітнього тижня боротьби з глаукомою. Гасло цього року – «Фокус на глаукому». Цю дату з ініціативи Всесвітньої асоціації глаукоми WGA та Всесвітньої асоціації пацієнтів із глаукомою WGPA почали відзначати з 2008 року, як Всесвітній день глаукоми, а з 2011 року запроваджено Всесвітній тиждень глаукоми.
Студентами та викладачами коледжу підтримано ініціативу та організовано просвітницькі заходи, а саме: випуск санітарного бюлетеня з пам’ятками, проведено міні-лекції зі студентами різних курсів, демонстрація відеоматеріалів на перервах.
Глаукома є провідною причиною глобальної незворотної сліпоти у світі. Загальна кількість хворих на глаукому в світі наближається до 100 млн. осіб. Щорічно реєструється близько 600 тис. нових випадків сліпоти від глаукоми. Поширення первинної глаукоми, яка посідає друге місце після катаракти в структурі причин сліпоти, набуло в останні роки характеру пандемії.
За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування складає 27%, а на обидва ока – 9%.
У Європі на глаукому припадає 12% усіх випадків сліпоти. В Україні також фіксується зростання динаміки захворюваності на глаукому.
Найбільш схильні до розвитку глаукоми:
- родичі (в тому числі далекі) хворих на глаукому;
- люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск (ВОТ) перебуває у верхній межі норми;
- люди з високим ступенем короткозорості після 40 – 50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);
- люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїти, іридоцикліти) очей;
- люди, старші 60-70 років, навіть ті, хто не скаржаться на проблеми з очима;
- люди з діабетом, ендокринними, нервовими і серцево-судинними захворюваннями;
- люди, які потребують тривалого курсу лікування гормональними препаратами;
- люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку;
- люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском.
Як правило, глаукома характеризується безсимптомним, практично непомітним перебігом захворювання.
Ознаками захворювання можуть бути періодичне затуманення зору, поява «сітки» перед оком, відчуття важкості в оці, періодична поява райдужних кіл при погляді на джерела світла, відчуття дискомфорту, тяжкості, напруження в очах, незначна різь в оці, відчуття вологості в очах, погіршення зору в сутінках, незначний біль навколо очей.
З часом поле зору, поступово звужується, людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, причому з часом можлива повна його втрата.
Зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.
Своєчасна діагностика глаукоми – це перший крок до збереження зору. Виявити глаукому може лікар-офтальмолог після повного діагностичного обстеження всієї зорової системи. Щоб визначити початок захворювання, одного вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо. При комплексній діагностиці на сучасному обладнанні детально обстежується очне дно і диск зорового нерва, а також досліджується поле зору. Тільки в ході такої діагностики можна виявити ті початкові прояви, які виникають ще до ранніх змін у полі зору, і вчасно зупинити розпочатий процес.
Іноді внутрішньоочний тиск підвищений, але інші ознаки глаукоми відсутні. Це зустрічається при різних ендокринних розладах і вимагає всебічного обстеження пацієнта.
Огляд в офтальмолога і вимірювання внутрішньоочного тиску не менше І раз на рік дадуть можливість своєчасно виявити і ефективно лікувати хворобу.
Якщо своєчасно встановлено діагноз і проведено лікування можливе повне або часткове відновлення зору.
Всього станом на 01.01.2019 року на диспансерному обліку в Житомирській області з приводу глаукоми перебувають 7098 осіб, серед яких 400 осіб абсолютно сліпих.
З 11.03.2019 по 15.03.2019 року, в рамках Всесвітнього тижня глаукоми в ЛПЗ області проходять дні відкритих дверей, під час яких кожен бажаючий зможе відвідати лікаря загальної практики-сімейної медицини, терапевта або офтальмолога для безкоштовного обстеження органів зору, вимірювання внутрішньоочного тиску, проведення діагностики глаукоми.
В очних кабінетах організовані поглиблені консультації пацієнтів із застосуванням тонометрії, визначення полів зору, огляду очного дна з рекомендаціями лікаря-офтальмолога.
Для пацієнтів, у яких виявили недугу, буде проведено спеціальні навчальні лекції та бесіди, на яких будуть надані рекомендації щодо способу життя, спрямованого на збереження зору та попередження сліпоти.
В.С.Акентьєв, викладач коледжу