20 жовтня-Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
20 жовтня — День боротьби з раком молочної залози — найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок. За даними ВООЗ, щороку його діагностують у понад 2 мільйонів людей.
У 2021 році ВООЗ запустила Глобальну ініціативу проти раку молочної залози (GBCI), за якої планується щорічно знижувати смертність від такого типу онкології у світі на 2,5%. За даними ВООЗ, це дозволить запобігти 2,5 млн смертей протягом 2020-2040 років.
Більшість смертей від раку молочної залози фіксують у країнах із середнім і низьким рівнем доходу, наприклад в Індії виживають 6 із 10 хворих, а в Південній Африці — лише 4 з 10. Водночас у країнах із високим рівнем доходу вдається зберегти життя понад 90% людей, в яких діагностували рак молочної залози.
Як діагностувати рак молочної залози вчасно?
- За відсутності скарг жінкам раз на місяць необхідно проводити самообстеження.
- До 40 років варто робити УЗД молочних залоз раз на рік, а після цього віку — щорічну мамографію. Від 65-70 років її рекомендують робити один або два рази на рік.
- Якщо жінка має скарги або певні підозри після самообстеження, необхідно сходити на консультацію мамолога та пройти обстеження за рекомендаціями.
За даними Міністерства охорони здоров’я, симптомами раку є:
- поява «кульки» або ущільнення в грудях;
- зміна розміру, форми та вигляду молочної залози;
- втягнення, почервоніння, поява будь-яких змін на шкірі молочної залози;
- зміна форми та вигляду соска або шкіри навколо соска (ареоли);
- виділення із соска (гнійні, кров’янисті, неприємного запаху);
- збільшення та/або болючість пахвових або надключичних лімфовузлів.
У чоловіків також трапляється рак грудних залоз. Це приблизно 0,5-1% від усіх випадків раку грудей.
На жаль, дуже часто і досі зустрічається фраза «я не обстежувалась, бо мене нічого не турбувало». У нас в Україні відносно мало профілактичних оглядів, найчастіше рак виявляється на пізніх стадіях при появі виражених симптомів.
Однак є і позитивні тенденції: молодь частіше почала проходити обстеження. Збільшення кількості профілактичних оглядів дозволяє виявити хворобу на ранній стадії, а це зменшує смертність.
Тенденція зростання кількості обстежень залежить від виховання, рівня обізнаності населення та рівня життя.
Студенти Л 44 групи спільно з викладачем акушерства та гінекології Кейсою У.Б. взяли активну участь в обговоренні таких питань, як етіологія, клінічна симптоматика захворювання відповідно до стадії процесу, сучасні методи діагностики та раціональні принципи лікування раку молочної залози. Переглянули відеофільми та буклети щодо техніки проведення огляду та пальпації молочної залози в умовах АЗПСМ, а також етапи самодіагностики молочних залоз.
Студентка Л44 групи Ліскович Руслана провела «інформативну хвилинку» серед студентів молодших курсів, повідомляючи як важливо вчасно звернути увагу на певні симптоми та діагностувати це захворювання.
Пам’ятаймо, що обізнаність, пошуки варіантів, боротьба та підтримка оточуючих є головними складовими успіху на шляху раннього виявлення та лікування раку молочної залози.
Уляна КЕЙСА, викладач акушерства та гінекології