Науково-практична конференція «Артеріальна гіпертензія – чума XXІ століття»
16 червня 2015 року в актовій залі КВНЗ «Новоград-Волинський медичний коледж» відбулася студентська підсумкова науково-практична конференція «Артеріальна гіпертензія – чума XXІ століття», проведена викладачем предмету «Медсестринство у сімейній медицині» Карпук С.М. та студентами С62/ІV групи. У конференції також взяли участь студенти Л28 та С63/ІV групи, які виступали з доповідями під керівництвом викладачів Прокопчук Н.Є. та Перебейнос О.А. Метою заходу було поінформувати студентів та викладачів медичного коледжу про небезпеку артеріальної гіпертонії та її можливі наслідки. Під керівництвом викладача Карпук С.М. студенти виготовили пам’ятки, підготували відеоролики та доповіді, які висвітлили актуальність даної теми, фактори ризику і методи профілактики артеріальної гіпертензії, презентували майстер-клас із медитації.
Нагадаємо, що гіпертонія – це захворювання, яке характеризується стійким підвищенням артеріального тиску в результаті нервово-функціонального порушення судинного тонусу. Цією недугою хворіють переважно люди, які старші 40 років. Проте останнім часом гіпертонічна хвороба «молодіє» – від неї страждає і молодь (однаково часто чоловіки і жінки).
Більше 1,5 мільярдів людей в усьому світі страждають від цьго захворювання. За даними статистики близько 45% хворих людей не знають, що мають високі показники артеріального тиску. Щорічно цю хворобу виявляють в 1млн. українців, а всього в Україні зареєстровано понад 12 млн. осіб, хворих на АГ. Нормальний артеріальний тиск у стані спокою знаходиться в межах 100-140 мм рт.ст. систолічного тиску і 60-90 мм рт.ст. діастолічного тиску.
Гіпертонія є одним із основних факторів розвитку:
інсульту;
інфаркту міокарда;
серцевої недостатності;
хронічного захворювання нирок.
Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.
Якщо тонометр показав 120/80 мм рт. ст. можете вважати себе щасливцем, бо це – норма. А якщо вже близько 135/85 – це сигнал, що в житті потрібно щось змінювати:
дотримуйтесь дієти №10, що включає обмеження кухонної солі до 5 г, вільної рідини до 1,2 л, тваринних жирів із заміною їх на рослинні, включення в раціон овочів, фруктів;
уникайте психоемоційних та фізичних перевантажень у професійній роботі та побуті: не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це в першу чергу шкодить Вашому здоров’ю. Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь;
дотримуйтесь режиму праці і відпочинку, щоб не допускати перевтоми та виснаження, подбайте про повноцінний сон ;
відмовтесь від шкідливих звичок: тютюнопаління, зловживання алкоголем;
зменшення маси тіла при ожирінні. Намагайтесь вилучити з раціону гострі приправи, сіль, страви насиченні тваринними жирами, солодкі і борошняні вироби. Щодня споживайте не менше 400 г овочів та 300 г фруктів. Готуючи їжу, надавайте перевагу варінню і запіканню, вживайте кожного дня знежирені молочні продукти. Намагайтесь споживати жирну морську рибу не менше, ніж 3-4 рази на тиждень.
виконуйте динамічні навантаження невисокої інтенсивності до 3 -5 разів на тиждень протягом 30-45 хв. Це можуть бути піші прогулянки, плавання, їзда на велосипеді, катання на лижах, робота в саду чи на городі.
Зміна стилю життя вимагатиме від Вас повсякденних зусиль. Тому ставте перед собою реальні цілі і йдіть до них крок за кроком. Тільки від Вас та Вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні гіпертонічної хвороби та профілактики її ускладнень.
Будьте здорові!!!