Регіональне методичне об’єднання викладачів внутрішньої медицини, педіатрії та інфектології
18 квітня 2019 року в Новоград-Волинському медичному коледжі відбулося регіональне методичне об’єднання викладачів внутрішньої медицини, педіатрії та інфектології. Наш навчальний заклад відвідали викладачі Житомирського медичного інституту. В рамках проведення методичного об’єднання було проведено ряд заходів. Один з низ – студентська науково-практична інтегрована конференція на тему: «Йододефіцитні захворювання та шляхи їх подолання». Конференція була організована та проведена під керівництвом викладача предмету «Внутрішня медицина» Гаргуновською І. М.
Термін «Йоддефіцитні захворювання (ЙДЗ)», або «розлади, спричинені нестачею йоду» (iodine deficiency disorders — IDD), використовується для позначення всіх несприятливих впливів дефіциту йоду на ріст і розвиток організму, насамперед на формування мозку дитини. У 1983 р. тepмiн «ендемiчний зоб» було запропоновано змiнити на «йододефiцитнi захворювання».
Майже 30% населення земної кулі, за даними ВООЗ, Міжнародного комітету контролю за йододефіцитними захворюваннями, живе в умовах ризику розвитку йододефіцитних хвороб. Практично немає країн, де йододефіцит не був би визнаний як серйозна загроза здоров’ю. Клінічні прояви ЙДЗ виявлені майже у 740 млн. чол. Лише в країнах Європи 20 – 30 млн. розумово відсталі, що пов’язано з йодною недостатністю. В Україні йододефіцит різного ступеня тяжкості притаманний всій території країни. Для більшості областей, в тому числі для Києва та Київської області, це йододефіцит легкого ступеня, середнього – для північних, деяких центральних і південних місцевостей, а важкого – для західних.
Метою конференціїї було: 1. поглибити знання щодо йододефіцитних захворювань та їх профілактики; 2. набути вміння по ранньому виявленню ЙДЗ; 3. визначити заходи профілактики ЙДЗ
В ході конференції студенти представили цікаві доповіді, які готували під керівництвом викладачів. Під керівництвом викладача предмету «Хімія» Дуди-Ільчук О. П. студент ІV курсу відділення «Лікувальна справа» Юхимович В. представив доповідь: «Йод як хімічний та біогенний елемент», а Шадрина О., також студентка ІV курсу відділення «Лікувальна справа», доповіла про результати анкетування «Що ви знаєте про йод?» Під керівництвом викладача предмету «Педіатрія» Паламарчук Т. Ю. підготовили та представили доповіді студентки відділення «Сестринська справа». А саме: «Вплив йододефіциту на формування та розвиток психічного здоров’я дитини» (Хромець Я.), «Йододефіцитні стани у дітей (Кретинізм)» (Герус Л.), «Гіпотиреоз у дітей» (Ходаківська Л.), «Йододефіцитні стани у дітей (Ідіотія)» (Тітова Д.). Такі доповіді, як «Історична довідка щодо вивчення причин йододефіциту та ранніх спроб його лікування» (Бондарчук Н.), «Історія розвитку поглядів на причину йододефіциту та його профілактику у ХІХ – ХХ століттях» (Дейнека М.), «Прояви йододефіцитних захворювань» (Костюк М.), «Профілактика йододефіцитних захворювань» (Вознюк М.), «Міфи про йодовану сіль, які позбавлять від полону забобонів» (Заліщук В.), були підготовлені під керівництвом викладача предмету «Внутрішня медицина» Гаргуновською І. М. Заслухавши змістовні та дуже цікаві доповіді, були зроблені висновки: 1. ЙДЗ залишаються глобальною проблемою для всього світу, а особливо для України; 2. контроль за йодною забезпеченістю в регіонах з йодним дефіцитом є постійною медико-соціальною проблемою; 3. в Україні масовою йодною профілактикою охоплена недостатня кількість населення, тому потрібно проводити додатково групову та індивідуальну профілактику; 4. у періоди, коли потреба в йоді зростає (у вагітних та годуючих жінок, немовлят, у старших дітей при вступі в школу та підлітків) важливо застосовувати дозовані, надійні, перевірені йодовмісні препарати.
Викладач предмету «Внутрішня медицина»,
голова циклової комісії професійно-практичної підготовки терапевтичних дисциплін
Гаргуновська І. М.