«День боротьби зі сказом: профілактика, вакцинація та актуальні поради від студентів Звягельського медколеджу»
28 вересня під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається День боротьби з 100% смертельною зооантропонозною хворобою – сказом. Латинською мовою хвороба носить назву «RABIES», передається специфічним вірусом, що міститься в слині хворої тварини та вражає ЦНС(енцефаліт).
Походження назви хвороби логічно пов’язане з симптомами буйної форми: слиновиділення (сіалорея),водобоязнь (гідрофобія), агресивність, параліч (міоплегія), відмова від їжі та води(анорексія),втрата голосу (дислалія),порушення ковтання (дисфагія). Тварина ховається по кутках, втікає з дому, гризе неїстівні предмети, не слухається господаря. У диких тварин проявляється аномальна поведінка – втрата страху.
До людини вірус сказу передається через укус або внаслідок потрапляння на шкіру чи слизові оболонки слини хворої тварини. Відомо, що єдиний спосіб запобігти захворюванню після укусу скаженою твариною – це своєчасна вакцинація. Необхідно пам’ятати усім, що коли Вас вкусила тварина, або її слина потрапила на Вашу шкіру, то потрібно якнайшвидше ретельно промите дане місце 15 хвилин водою з милом, обробити краї рани розчином йоду чи іншим спиртовим анестетиком, накласти пов’язку та звернутися у травматологічний пункт. Ще одна важлива умова – необхідно встановити особу господаря тварини, щоб можна було забезпечити ветеринарний нагляд за нею.
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість за призначення вакцини «Індіраб»: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні,або по іншій схемі при застосуванні іншої вакцини. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.
У зв’язку з воєнним станом вакцинацію диких тварин проводять лише наземним розподілом у погодженні з військовою адміністрацією у вигляді невеликих брикетів із запахом м’ясо – кісткового борошна та капсулою з вакциною всередині.
Саме таку актуальну інформацію презентували студенти Л45 групи Марчук Марія, Савчук Юлія, Наумова Карина, Мятка Олена.
А неперевершеного спанієля Баса з міжнародним ветеринарним паспортом з печатками представила його власниця Анна Пшенишна. Для цього домашнього улюбленця запорукою його здоров’я є щорічне безкоштовне щеплення антирабічною вакциною.
Викладач епідеміології – Володимир АКЕНТЬЄВ