Емоційне вигорання або синдром двадцять першого століття
Термін “вигорання” позначений у Міжнародному класифікаторі хвороб як наслідок тривалого невирішеного стресу на робочому місці. Багато вчених вважають це хворобою, але, починаючи з травня 2019 року ВООЗ використовує цей термін тільки у випадках, пов’язаних з роботою, а тому “вигорання” класифікується як синдром. Супутні симптоми цього синдрому впливають на стан нашого здоров’я та життя загалом. Людина починає хворіти, послаблюється увага, погіршуються стосунки, з’являються конфлікти, знижується задоволення від життя.
Вигорання — захисний механізм організму, тому його буває складно усвідомити, виникає, коли ми відчуваємо стрес в особистому житті й на роботі. Якщо ми недостатньо відпочиваємо, накопичуємо негатив, то організм, щоб впоратись із ним, «перестає відчувати».
Професійне вигорання — проблема всіх, хто працює в соціальній сфері: вчителів, психологів, медиків тощо. Симптоми вигорання для різних професій схожі, але проявляються по-різному.
І про прояви та шляхи подолання СЕВ важливо говорити, що ми сьогодні і робили з колегами.
Зустріч пройшла в теплій атмосфері. Актуальні питання жваво обговорювались, адже дуже важливо бути почутим, поділитись досвідом і разом знайти механізми подолання проблеми.
Юлія ЛАВРИНОВИЧ, практичний психолог