17 квітня – Всесвітній день гемофілії
Вперше Всесвітній день гемофілії відзначили у 1989 році. Ініціатива проведення цього інтернаціонального Дня належить двом відомим міжнародним організаціям — ВООЗ і Всесвітній федерації гемофілії. Власне, дата 17 квітня обрана на честь дня народження засновника Всесвітньої федерації гемофілії Френка Шнайбеля.
За задумом організаторів, День покликаний привернути увагу світової спільноти, політиків, чиновників від медицини і медичного персоналу до проблем, з якими щоденно зіштовхуються хворі на гемофілію, підвищити їхню обізнаність стосовно цього спадкового захворювання.
Гемофілія — це рідкісне спадкове захворювання, яке пов’язане з порушеннями процесів згортання крові. Через це виникають крововиливи в суглоби, м’язи і внутрішні органи – як після травм, так і абсолютно спонтанно. Тому при гемофілії різко зростає небезпека загибелі пацієнта від крововиливу в мозок та інші життєво важливі органи навіть при незначній травмі. На даний момент в Україні проживає близько 3000 людей, що страждають від цього захворювання. 600 з них – діти. На гемофілію хворіють чоловіки, жінки лише передають захворювання дітям. У таких жінок половина синів можуть народитися хворими на гемофілію, а половина дочок стають носіями патологічного гену захворювання.
Найтиповішим проявом захворювання є крововиливи у великі суглоби. Вони можуть виникати раптово без будь-якої травми. Найчастіше захворювання уражає коліна, лікті. Якщо на даному етапі не лікувати суглоби, то внутрішня кровотеча буде продовжуватись, поки суглоб не почне набрякати і боліти. При цьому піднімається температура тіла, підвищується ШОЕ, виникає анемія. Крововиливи у суглоби, які часто повторюються призводять до руйнування хряща і гемартрозу. Для гемофілії також характерні підшкірні, м’язові гематоми, які досягають великих розмірів.
Одним із методів лікування гемофілії є регулярне внутрішньовенне введення відсутніх у крові факторів згортання, тобто — замісна терапія. Якщо на ранній стадії проводити вчасно лікування, це допоможе в подальшому уникнути кровотеч і продовжити життя людини. Статистичні дані свідчать, що 50% хворих на гемофілію стають інвалідами ще в дитинстві, а тривалість життя після 50 років відмічається тільки у 33% хворих.
18 квітня студентами групи С69/ІV було проведено санітарно-просвітницьку роботу серед студентів та викладачів коледжу. В рамках дня студенти провели радіолінійку, роздавали буклети з цікавою та актуальною інформацією щодо виникнення й перебігу захворювання, акцентували увагу на заходах профілактики виникнення гемофілії.