Здоров’я – як спосіб життя
Під такою темою в рамках проведення тижня здоров’я пройшла відкрита дискусійна платформа «Аргумент», в якій прийняли участь студенти групи Л41 відділення «Лікувальна справа». Вела дискусію соціальний педагог Харченко Л.С., в ролі експерта виступила спеціаліст вищої категорії, викладач безпеки життєдіяльності Лашевич О.О. Зокрема, для обговорення обрана проблема залежності, як набутої гострої потреби здійснювати якісь дії або вживати якісь речовини.
У повсякденному спілкуванні термін «залежність» використовується в основному стосовно людей, які зловживають наркотиками, алкоголем та цигарками. Студенти працювали у чотирьох групах, де кожна з них презентувала питання залежностей в тому числі і тему здорового харчування. Під час заходу студенти висвітлили історію виникнення та причини залежностей, цікаві факти, вплив на людський організм, особливо дитячий та підлітковий, навели статистичні дані у світі та в Україні. Велику увагу приділили профілактиці залежностей.
Майбутні медичні працівники цікаво розкрили тему переїдання, а саме факторів, що спонукають людину їсти понад норму та нагадали про українську гостинність, де заведено гостей пригощати щедро, кожну страву скуштувати і оцінити, поважати господарів, інакше вони образяться. За все доводиться розплачуватися “революцією” в шлунку, і таке частування зазвичай закінчується запитанням “навіщо ж я стільки їв і пив”.
У нашому дискусійному просторі відбулося цікаве обговорення легалізації канабісу. Ми не обговорювали вуличні наркотики, а чітко визначили поняття легалізації – це не вільний обіг наркотичних речовин, а встановлення правил. Мабуть, складно знайти іншу рослину, навколо якої точилося б стільки дискусій як навколо конопель, або від латинської канабіс. Студенти креативно та різносторонньо підійшли до розкриття цієї теми. Розповіли, як протягом століть коноплі задовольняли потреби людини в їжі, матеріалах для одягу, облаштуванні житла та є основою лікарських препаратів. Згадали народні українські приказки, повір’я та звичаї, пов’язані з використанням коноплі. Дискусія була гаряча, студенти висловлювали свої аргументовані думки, сперичались, наводили приклади використання канабісу в інших країнах. Проте всі дійшли до спільної думки, що лікарі та науковці, які довели медичну ефективність буд-якого препарату для збереження здоров’я повинні мати право його використовувати, а відповідні органи повинні здійснювати контроль, щоб ці речовини застосовувались за призначенням.
Також обговорили питання щодо відповідальності за незаконні дії з наркотиками та психотропними речовинами згідно чинного законодавства.
На завершення дискусії переглянули документальний фільм про наслідки вживання наркотиків «Колдакт», заснований на реальних подіях.
Всі учасники відкритої дискусійної платформи «Аргумент» були активними, показали високий рівень підготовки та поінформованості з обговорюваних проблем, вміння спілкуватися у форматі діалогу та колективного розв’язання проблем, формувати власну думку.
Л.С. Харченко, соціальний педагог