Всесвітній день контрацепції – щорічний захід, який припадає на 26 вересня
На сьогодні дуже важливо інформувати жінок, як можна уникнути незапланованої вагітності.
Існують різноманітні методи запобігання вагітності, а точніше – імплантації (етап, на якому ембріон прикріплюється до стінки матки). Саме контрацепція є одним із найдієвіших способів профілактики абортів.
Використання контрацепції може знизити ймовірність материнської смертності, інвалідності, допомогти у боротьбі з ВІЛ та СНІДом, а також з іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Контрацепція також може допомогти дівчатам та жінкам планувати майбутнє – здобувати освіту чи будувати кар’єру.
Ефективність контрацептивів оцінюється за індексом Перля – показником кількості жінок зі 100, які завагітніли протягом року після використання даного методу контрацепції.
Існує багато різних методів контрацепції: бар’єрні (для чоловіків: презерватив, для жінок: фемідоми, діафрагма, матковий ковпачок), біологічні (календарний метод), гормональні (таблетки, контрацептивні ін’єкції, пластирі) і хімічні (сперміциди). Також є внутрішньоматкові системи (спіраль, яка розміщується безпосередньо в матці) і хірургічні методи: вазектомія, жіноча трубна оклюзія.
Студенти Л 46 групи провели санітарно-просвітницьку роботу серед студентів всіх курсів, проінформувавши їх про різноманітні методи контрацепції, переваги, недоліки, правила використання та про можливі побічні дії всіх засобів. Також розказали цікаві факти з історії контрацепції Стародавнього Риму та Греції та роздали інформативні буклети.
Вибір контрацепції – справа індивідуальна і залежить від багатьох факторів: віку, стану здоров’я, способу життя, шкідливих звичок тощо. Потрібно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога, адже самостійно можна помилитись у виборі, що призведе до небезпечних та, навіть, летальних наслідків.
Уляна КЕЙСА,
викладач репродуктивного здоров’я та планування сім’ї