29 ЖОВТНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ІНСУЛЬТОМ
У Новоград-Волинському медичному коледжі відбулася інформаційно-просвітницька акція до «Всесвітнього Дня боротьби з інсультом».
Мета цього дня — привернути увагу населення до проблем, пов’язаних із судинно-мозковими захворюваннями. День було засновано Всесвітньою організацією боротьби з інсультом.
За офіційною статистикою, в Україні цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100 000–110 000 смертей, близько 14% усіх померлих). Щороку стається 100 000–110 000 інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя. Зокрема, торік в Україні зареєстровано майже 97 000 інсультів.
Чи відомо вам, що інсульт:
*можна попередити у 80% випадків;
*у 30% випадків призводить до смерті;
*у понад 50% випадків призводить до інвалідизації;
*вбиває близько половини тих, хто його переніс, протягом наступних п’яти років.
Фактори ризику інсульту: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Змінивши свій спосіб життя можна значно знизити ризик інсульту.
Пам’ятайте, навіть при малій підозрі на інсульт необхідно негайно звернутись по екстрену медичну допомогу. Вчасна допомога — основний шанс врятувати життя і здоров’я.
Інсульт: причини та види
Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Існують два різновиди інсульту:
геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;
ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Головні прояви інсульту
Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку.
Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:
людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та плутана;
людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;
виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
Усі ці, та інші питання причин, діагностики та лікування інсультів нам презентували експерти першої підгрупи С-78 Марина Грунковська, Діана Дячишин, Оксана Дрозд юк, Наталя Гудзь, Ольга Негодюк. А експерт Іра Новак спростувала найпоширеніші міфи стосовно лікування, профілактики та неадекватного відношення пацієнтів до таких порушень. Було продемонстровано два відеофільми про клініку та діагностику порушень мозкового кровообігу. На завершення студенти ще раз пригадали навички визначення симптомів цієї важкої недуги.
Присутні оплесками віддячили учасникам акції.
Михайло Лібер – викладач предметів
«неврологія», «психіатрія та наркологія»