День боротьби з раком молочної залози
Указом Президента України від 17 січня 2005 року № 42/2005 введено щорічне проведення 20 жовтня Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози.
Студенти Новоград-Волинського медичного коледжу , III курсу 79 групи відзначили цей день, створивши плакат, пам’ятки та надавши інформацію про дане захворювання, студентам інших груп.
Рак молочної залози — проблема не тільки в Україні, а й у всьому світі, оскільки саме цей рак посідає перше місце серед онкологічної смертності жінок.
Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак у одних ризик захворювання високий, а в інших – низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки, проте понад 99% всіх пацієнтів з раком молочної залози – жінки.
Найвищі показники захворюваності на дане онкологічне захворювання — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.
Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
За статистикою, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.
У групі ризику перебувають жінки у яких:
родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка) хворіли на рак грудей;
відсутність вагітностей та пологів;
перша вагітність у 30 років і старше;
вік старше 40 років;
ранній початок менструацій — у віці до 12 років;
пізня менопауза — після 55 років;
безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;
цукровий діабет;
надмірна вага та ожиріння;
куріння;
зловживання алкоголем;
гіпертонічна хвороба;
перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
вплив джерел радіації.
Захворювання на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі менструаціі, болі в молочних залозах.
Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози:
прозорі або кров’янисті виділення з грудей;
втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру;
зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів);
ущільнення або новоутворення у молочних залозах;
ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли;
збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.
Профілактика захворювання
Статистика показує, що рак молочної залози найбільш поширений в індустріально розвинених країнах. Причиною є не тільки екологія, але й зміна способу життя. Тому для всіх жінок від 13 до 90 років велику роль відіграє профілактика раку молочної залози. У першу чергу потрібно уважно ставитися до свого харчування – у раціоні обов’язково повинні бути свіжі фрукти й овочі. Необхідно уникати канцерогенних продуктів – жирного, смаженого, їжі, що містить барвники та інші хімічні добавки.
Не варто носити нижню білизну, яка занадто тисне на груди і порушує циркуляцію крові. Не зловживайте алкоголем. Якщо ви часто перебуваєте у стресовому стані, то не нехтуйте розслаблюючою гімнастикою. Нормовані навантаження повинні поєднуватися з повноцінним відпочинком, як для тіла, так і для психіки. Не відкладайте лікування хвороб, пов’язаних з жіночими статевими органами.
Потрібно вчасно проходити огляд лікаря:
мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки;
жінкам старше 50 років — щодва роки здійснювати мамографічні обстеження.
Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози.
За останні роки медицина досягла дуже високих результатів у лікуванні раку молочної залози, удосконалено обладнання для діагностики захворювання, завдяки чому призначається найбільш ефективний курс лікування рятуючи все більше життів.
Викладачі предметів «Акушерство», «Гінекологія» Баликіна І.Д., Кейса У.Б.