Круглий стіл до вшанування видатного педагога-новатора В.Сухомлинського «Людина починається з добра»
Під такою назвою 17-го жовтня було проведено круглий стіл зі студентами групи С79/ІІ. Захід присвятили творчості великої людини, видатного педагога, мудрого вчителя, директора школи, доброго сина і тата – Василя Олександровича Сухомлинського. У цього великого учителя вчилися і вчаться всі: і дорослі, і малі, і в Україні, і далеко за її межами. Василь Олександрович – вчитель добра й краси. Це була людина високого поетичного дару. І не лише тому, що писав і друкував вірші. Усе, до чого торкалися його руки, його серце, світилося поезією.
У 1941 році добровольцем йде на фронт. А в січні 42-го був тяжко поранений, осколок залишився в його грудях назавжди. Після довгого лікування у шпиталі, просився на фронт, проте комісія не визнала його придатним для військової служби. І в червні 1942 року його призначили директором сільської середньої школи, де працював до кінця своїх днів. То була звичайна школа, майже зруйнована за роки війни, відомою її зробив Василь Олександрович Сухомлинський. Звичайну сільську школу він перетворив у справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості. У 1955 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Директор школи — керівник навчально-виховного процесу». З 1957 р. — член-кореспондент Академії педагогічних наук, а з 58-го — Заслужений учитель України. У 1968 році — нагороджений званням Героя Соціалістичної Праці. Цього ж року обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук. У дусі українських культурних традицій учитель констатував, що мудрість є найважливішою прикметою людини. У його працях часто знаходимо вислови «мудра людська любов», «мудрість жити», «гідність — це мудрість тримати себе в руках». Педагог цілеспрямовано формував у кожного вихованця уміння бути маленьким філософом. 32 роки вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд.
Книги Василя Олександровича були опубліковані в Росії, Болгарії, Угорщині, Польщі, Чехословаччині, Німеччині, Японії, Китаї. Ідеї Сухомлинського викликали інтерес у педагогів далекої Австралії та Сполучених Штатів Америки. Нині творчість Василя Олександровича користується особливою популярністю у Китаї. Тут видано практично всі праці педагога великим тиражем. Без перебільшення, Сухомлинський є найпопулярнішим педагогом у Китаї. „Перебуваючи у цій країні, я не зустріла жодного педагога, вчителя, викладача, для якого ім’я Василя Олександровича було б невідомим”, — пише Ольга Сухомлинська, доктор педагогічних наук, академік академії педагогічних наук України, дочка видатного педагога.
Його книги присвячені головним чином вихованню і навчанню молоді. А також ми знаємо, що все своє життя Сухомлинський працював з дітьми, тому склав 10 правил: чого не можна робити. Під час круглого столу студентам було запропоновано обговорити ці правила і поміркувати, чи актуальні вони у наш час, чи варто на них зважати нині і чому.
10 ПРАВИЛ: ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ
- Не можна ледарювати, коли всі працюють.
- Не можна сміятися над старістю і старими людьми, про старість треба говорити тільки з повагою.
- Не можна заходити в суперечку з шанованими і дорослими людьми, особливо зі старшими.
- Не можна виявляти незадоволення тим, що в тебе немає якоїсь речі.
- Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі.
- Не можна робити того, що осуджують старші.
- Не можна залишати старшу рідну людину одинокою.
- Не можна збиратися в дорогу не спитавши дозволу і поради у старших.
- Не можна сідати до столу, не запросивши старшого.
- Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка.
Студенти активно обговорювали ці, на перший погляд, прості правила, висловлювали свої судження та міркування: з чимось погоджувалися, а якісь думки поділяли частково та епізодично. Однак усі дійшли спільного висновку: кожна людина вправі мати власну думку, навіть якщо ви не поділяєте її. Ці правила не залишили нікого байдужими, і діти одноголосно констатували, що вони актуальні і нині.
Кожен з нас вирішує для себе: ким бути і яким йому бути в житті. Та ким би ви в майбутньому не стали — творіть добро і вам воно повернеться сторицею, любов’ю і щедрістю. Нехай будуть у нашій країні мир, єдність і злагода.
Котюк Г.І., викладач
української мови та літератури