Здорова конкуренція в освіті
Україна потребує реформ. Усі це розуміють. Але коли наближаються довгоочікувані зміни, у суспільстві виникає острах, незрозумілі чутки, сумніви та побоювання. Особливо докорінні зміни чекають на освітню галузь. Закон «Про вищу освіту» вже прийнятий, на черзі створення нового базового закону «Про освіту».
Запропонована концепція освітньої реформи передбачає зміни в структурі освіти в цілому. У 2017 році має повернутися 12-річна освіта у школу. Початкова школа має бути 6-річною і складатися з двох етапів. Наступний етап — непрофільна 3-річна загальноосвітня школа, випускник якої обирає свій подальший шлях за можливостями й бажанням. Хтось продовжує навчання в 3-річному ліцеї, після якого — прямий шлях до університету. Хтось іде в 4-річний технікум, після закінчення якого отримує диплом спеціаліста, а разом з ним і вибір — іти працювати за професією чи продовжувати навчання у вищому навчальному закладі. Зміни чекають і на сучасні коледжі, технікуми, училища. Якими вони будуть, поки остаточно невідомо. Ми поцікавилися у директора Новоград-Волинського медичного коледжу Олени Солодовник про перспективи діяльності та розвитку її навчального закладу.
Як вплине реформа освіти на медичний коледж?
Згідно з новим Законом «Про вищу освіту» ми спроможні залишатися у вищій школі, оскільки у коледжі на високому рівні матеріально-технічна база та наявна перспектива її покращення, потужний кадровий потенціал: кандидати наук, здобувачі наукових ступенів, магістри освіти та медсестринства, викладачі-методисти, старші викладачі, викладачі вищої категорії, а також сформований штат фахівцями професійних дисциплін.
Ми продовжуємо приймати абітурієнтів після 9 класів, так як маємо документ про право надання повної загальної середньої освіти, дійсний до 2022 року.
Для забезпечення надання якісної освітньої послуги з підготовки молодшого медичного спеціаліста у коледжі наявні основні нормативні документи:
– ліцензія на здійснення освітньої послуги підготовки молодшого спеціаліста діє до 2018 року;
– сертифікати про проходження акредитації, які підтверджують спроможність видачі дипломів дійсні до 2018 року з усіх спеціальностей.
Крім того, в минулому році нам продовжили термін дії ліцензії на проведення підготовчих курсів до 2018 року, а на післядипломну освіту – підвищення кваліфікації всіх практикуючих медичних сестер і фельдшерів – до 2020 року. Згідно цієї ліцензії вперше дозволено проводити спеціалізацію та розширювати профіль молодших медичних спеціалістів. Слід зазначити, що таке право дають далеко не всім, а це говорить про наш рівень та рейтинг. До того ж ми маємо додаткові ліцензії на проведення курсу догляду за хворими, лікувального масажу та косметології.
Ми впевнені, що суттєвих проблем зі вступною кампанію у медичному коледжі не буде, оскільки наш випускник отримує диплом державного зразка, який є конкурентоспроможним і в Україні, і за кордоном.
Усі реформи в нашій країні спочатку сприймаються негативно. Які настрої серед освітян тепер?
Закон «Про Вищу освіту» нам дає достатньо часу адаптуватися до нових стандартів освіти. Багато питань є дискусійними і вивчаються колективами освітніх закладів різних рівнів та медичними зокрема. В умовах реформ, як ніколи, треба залишатися толерантними та порядними по відношенню один до одного та орієнтуватися на здорову конкуренцію. Кожен освітній заклад повинен активно займатися профорієнтаційною роботою, створюючи гарні умови для навчання і розвитку особистості. Реформа і полягає в тому, що учні матимуть право самостійного вибору майбутньої професії та навчального закладу.
Чи багато студентів вирішує продовжувати навчання після коледжу?
З великою приємністю хочу зазначити: наші студенти усвідомлюють, що навчання не закінчується після отримання диплому, а продовжується протягом усього життя, особливо для медика.
З кожним роком збільшується кількість студентів, які продовжують здобувати освіту в університетах, інститутах, академіях, і не лише за медичним профілем.
Для підтримки прагнень студентів у навчальному закладі організовані курси підготовки до ЗНО.
Непоодинокі випадки, коли студенти, отримуючи атестат після другого курсу, вдало здають ЗНО і вступають до медичних університетів, перериваючи навчання у коледжі. Ми пишаємося цими спільними досягненнями студентів і наших викладачів.
Ваш заклад надає послуги післядипломної освіти. Чим це вигідно для вас?
Ліцензування послуги післядипломної освіти виникло після звернення головних лікарів медичних закладів нашого міста та прилеглих районів. Для нас це розширення сфери освітніх послуг та тісна взаємодія з закладами практичної охорони здоров’я, а для медичних закладів – це, насамперед, питання економії і підвищення кваліфікації середніх медичних працівників. Слухачі курсів можуть займатися у нас без відриву від роботи: півдня навчатися, а далі працювати. Адже як залишити село на тривалий час без медичного працівника? Наша послуга допомагає вирішити ще одну проблему – максимально наблизити до населення якісну медичну допомогу.
І наостанок питання про те, як вплинула на майбутніх медиків ситуація в країні?
За цей рік у них змінилися пріоритети: вони зрозуміли цінність свого вибору і своєї професії. Студенти гостро усвідомили, що від їх знань та умінь залежить здоров’я, а часто і життя хворих. Вони стали більш чуйними та уважними, підтвердженням чого є сьогоднішня благодійна акція «Підтримаємо дітей-сиріт» з продажу кулінарних виробів. Виручені кошти пішли на закупівлю необхідних медикаментів для Новоград-Волинського будинку дитини.
Крім того, медики є військовозабов’язаними, тому сьогодні у них з’явилась внутрішня потреба в удосконаленні фахової підготовки, що спонукає навчальний заклад проводити більше практичних тренінгів із надання невідкладної допомоги, допомоги при різних видах поранень, військово-медичної хірургії тощо.
Студенти-випускники працювали волонтерами в Житомирському військовому шпиталі. Окрім фахової практики, це величезний досвід спілкування з психологічно травмованими людьми, пораненими, медиками, які надають їм допомогу.
Свій вплив на студентів мали і зустрічі з випускниками, які перебували в зоні АТО. Вони розповіли студентам, як потрібно вчитися, щоб рятувати життя. Наші студенти зібрали для військових-медиків кошти і придбали зимовий одяг, укомплектували медичні сумки, подарували планшети, з набором алгоритмів надання медичної допомоги та картами місцевості зони АТО.
Освіта, як і інші галузі, потребує швидкого, навіть шокового реформування. Інакше розвитку просто не відбудеться. Колектив Новоград-Волинського медичного коледжу працює у потужному темпі і робить усе, щоб реформа принесла усім виправдані сподівання. У нинішніх умовах слід пам’ятати: права на помилку в нас немає
21 лютого медичний коледж проводить День відкритих дверей і запрошує усіх бажаючих.