11 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією
З 2005 року 11 травня все прогресивне людство відзначає Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Більше 1,5 мільярдів людей в усьому світі страждають цим підступним захворюванням. За даними статистики близько 45% хворих людей не знають, що мають високі показники артеріального тиску. Щорічно цю хворобу виявляють в 1млн. українців, а всього в Україні зареєстровано понад 12 млн. осіб, хворих на АГ.
У 2013 році з метою проведення заходів, до Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією є підвищення інформативності населення про серйозні ускладнення артеріальної гіпертонії, поширення інформації про те, як можна запобігти розвитку цього захворювання.
Гіпертонія – захворювання, яке характеризується стійким підвищенням артеріального тиску в результаті нервово-функціонального порушення судинного тонусу. Ним страждають переважно люди старше 40 років. Проте останнім часом гіпертонічна хвороба «молодіє» – нею страждають молоді люди (однаково часто чоловіки і жінки).
Нормальний артеріальний тиск у стані спокою знаходиться в межах 100-140 мм рт.ст. систолічного тиску і 60-90 мм рт.ст. діастолічного тиску.
Гіпертонія є одним із основних факторів ризику:
інсульту;
інфаркту міокарда;
серцевої недостатності;
захворювання периферичних артерій і є причиною хронічного захворювання нирок.
Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.
Якщо тонометр показав 120/80 мм рт. ст. можете вважати себе щасливцем, бо це – норма. А якщо вже близько 135/85 – це сигнал, що в житті потрібно щось змінювати!
Профілактика артеріальної гіпертензії спрямована на:
уникнення психоемоційних та фізичних перевантажень у професійній роботі та побуті;
зміну свого режиму праці і відпочинку, щоб не допускати перевтоми та виснаження;
відмову від шкідливих звичок: тютюнопаління, зловживання алкоголем;
зменшення маси тіла при ожирінні. Постарайтеся вилучити з раціону гострі приправи, сіль, страви насиченні тваринними жирами, солодкі і борошняні вироби. Щодня споживайте не менше 400 г овочів та 300 г фруктів. Готуючи їжу, надавайте перевагу варінню і запіканню.
виконання динамічних навантаження невисокої інтенсивності до 3 -5 разів на тиждень протягом 30-45 хв. Це можуть бути прогулянки пішки, плавання, їзда на велосипеді, катання на лижах, робота в саду чи в городі.
дотримання дієти. Спеціально для хворих з підвищеним АТ розроблена дієта №10, що включає обмеження кухонної солі до 5 г, вільної рідини до 1-2 л, тваринних жирів із заміною їх на рослинні, включення в раціон овочів, фруктів.
Будьте здорові!!!