«СЛУЖІННЯ НЕЗРЯЧИМ» – тематичний захід до Дня сліпих
«СЛУЖІННЯ НЕЗРЯЧИМ», – цим виразом можна охарактеризувати все життя людини, яка віддала понад 30 років вирішенню проблем людей, які втратили зір – Валентина Гаюї. 3 листопада відзначається день народження цього відомого французького тифлопедагога (1754-1822), який не тільки був засновником першої в світі школи-інтернату для сліпих (1784).
До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я дата його народження відзначається як День сліпих.
У 1784 року в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на свої особисті кошти у своєму власному будинку Валентин Гаюї відкрив першу у світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на паперті хлопчик Франсуа де Лезюере, пізніше до школи вступили ще 11 його безпритульних однолітків.
Навчання і виховання сліпих дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт «унціал». Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний за довжиною одній унції».
З приводу цієї дати студентами IV курсу Кайданович А., Барановською В. та Бех О. в навчальних групах коледжу були проведені тематичні виступи перед студентами. В умовах воєнного часу під час практичних занять здобувачам освіти було проінформовано про важливість пильної уваги суспільства до більш, ніж 300 тисяч громадян України з проблемами органів зору.
Українське товариство сліпих (УТОС) ЗВЯГЕЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ПЕРВИННА ОРГАНІЗАЦІЯ УТОС, керівник – Маслова Марія Йосипівна за підтримки держави проводить заходи щодо соціально-трудової, медичної та професійної реабілітації інвалідів – громадян України, які не можуть конкурувати на ринку праці, об’єднуючи понад 1100 людей з інвалідністю по зору.
Так, в Житомирі та Житомирській громаді таких людей понад 350, стільки ж в місті Коростені, в Бердичеві понад 260 людей, в Звягелі – понад 130. Житомирщина посідає друге місце в Україні за кількістю зареєстрованих в службі зайнятості людей з інвалідністю і третє – по працевлаштуванню цієї категорії людей. З початку року 394 людини з вадами здоров’я знайшли роботу.
Студентам були надані рекомендації щодо гігієни органів зору, очі – це не тільки дзеркало душі, але і важливий орган, за допомогою якого людина може бачити навколишній світ.
Для профілактики порушень зору потрібно дотримуватись таких правил:
- очам потрібний відпочинок та здоровий сон;
- роботу за комп’ютером, перегляд телевізора або читання потрібно переривати через кожні 20-40 хв. та часто кліпати;
- під час читання, письма або іншої роботи предмети необхідно розміщувати за 30-35 см від очей;
- не забувайте про правильне освітлення робочого місця – світло має падати зліва;
- бережіть очі від травм;
- дотримуйтесь збалансованого харчування, багатого на білки і вітаміни.
Володимир АКЕНТЬЄВ, викладач дисципліни «Офтальмологія»