«Кажуть, юність живе лиш майбутнім…», – година психоемоційного розвантаження
Кажуть, юність живе лиш майбутнім,
Кажуть, зрілість цінує лиш мить.
Тільки старість живе незабутнім,
Тим, чого не вернуть, не спинить.
Щорічно 1 жовтня у світі відзначають Міжнародний день людей похилого віку. Свято встановили в 1990 році відповідно до ініціативи Генеральної Асамблеї ООН. Україна як повноправний член ООН підтримала ініціативу міжнародного співтовариства про відзначення Дня людей похилого віку. Дата покликана привернути увагу суспільства щодо проблеми упередженого ставлення до літніх людей, які часто зіштовхуються з дискримінацією в суспільстві, на роботі, в транспорті, в медичних закладах тощо.
В рамках відзначення свята здобувачами першого року навчання спеціалізації «Сестринська справа» проведено виховний захід «Старіти немає часу!». Студентський актив групи надав можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими та милосердними до найповажнішої частини суспільства, привід до роздумів щодо подальшої долі людства, його культури, зв’язку та розуміння поколінь.
Здобувачі С86/І групи декламували вірші, співали пісні, пригадали прислів’я та приказки про старість, організували танцювальний флешмоб «Старіти немає часу!».
Люди похилого віку становлять третину жертв війни в Україні. За даними ООН, ця кількість включає лише осіб, чий вік відомий, а реальна цифра значно вища. Прикладом є жахливий інцидент, що стався у селі Ягідне (Чернігівська обл.) в березні 2022 року, де 10 людей похилого віку загинули в результаті того, що російські військові більше місяця утримували жителів у підвалі будівлі, яку перетворили на військову базу. Хвилиною мовчання присутні вшанували загиблих…
Також ознайомилися зі шведськими секретами довголіття шведського геронтолога Бертіла Марклунда.
10 секретів довголіття:
1. Станьте активніше (фізична активність знижує рівень стресу і стимулює вироблення гормонів щастя).
2. Не переживайте через дрібниці (контроль емоцій).
3. Спіть добре, але в міру (хронічний недосип позначається на зовнішньому вигляді, послаблює імунітет, призводить до надмірної ваги і різних захворювань).
4. Шукайте сонце (вироблення в організмі вітаміну D під впливом сонячних променів життєво необхідний для нормальної роботи нервової системи, міцних кісток та імунітету).
5. Харчуйтеся збалансовано, помірковано, але різноманітно (мінімізувати споживання рафінованого цукру, напівфабрикатів, ковбас; до раціону додавати рослинний білок, продукти, які багаті незамінними жирними кислотами (жирна риба, рослинні масла), антиоксидантами і вітамінами).
6. Пийте воду і … каву (зволоження необхідно організму для нормального функціонування; Бертіл Марклунд доводить, що кофеїн і антиоксиданти кави сприяють зменшенню ризику діабету, хвороб Альцгеймера і Паркінсона).
7. Слідкуйте за вагою (щоб не повніти, досить їсти повільно, ніколи не брати добавки і вибирати корисні продукти).
8. Дбайте про зуби (двічі на рік відвідувати стоматолога, ретельно чистити зуби і не налягати на солодке).
9. Думайте позитивно (потрібно оточити себе позитивно налаштованими людьми, більше часу проводити з близькими, допомагати тим, хто потребує, намагатися робити світ кращим і відзначати все хороше, що з вами відбувається).
10. Ведіть активне соціальне життя (частіше зустрічатися зі старими друзями і заводити нових, збиратися на сімейні обіди, знайти хобі).
Ми дякуємо людям похилого віку за життєву мудрість та настанови, бажаємо міцного здоров’я, добра, радості, довголіття, миру та злагоди!!!
Валерія ГОРБАЧЕНКО, куратор С86/І групи