Всесвітній день боротьби з інсультом
Щорічно 29 жовтня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, який був заснований Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом в 2006 році. Мета його – привернути увагу населення до проблеми мозкових інсультів та закликати до термінових активних дій в загальній боротьбі проти цього захворювання.
Судинні захворювання головного мозку продовжують залишатися найважливішою медико-соціальною проблемою сучасного суспільства.Зараз у світі налічується 80 мільйонів, що пережили інсульт.
За якими ознаками можна запідозрити інсульт?
Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.
Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо в неї інсульт, людина не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно.
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку за номером 103. Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких і незворотних наслідків.
Інсульту можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя і проводити профілактичні заходи.
ПРОФІЛАКТИКА ІНСУЛЬТУ БАЗУЄТЬСЯ НА ОСНОВНИХ ПРИНЦИПАХ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ:
Знати і контролювати свій артеріальний тиск.
Відмовитися від куріння якомога раніше чи не починати курити взагалі.
Додавати в їжу якомога менше солі, відмовитися від консервів і напівфабрикатів, які містять її в надмірній кількості.
Дотримуватися основних принципів здорового харчування – їсти більше овочів і фруктів, відмовитися від доданого цукру і насиченого тваринного жиру.
Не вживати алкоголь. Ризик розвитку інсульту найбільш високий в перші години після прийняття спиртного.
Контролювати рівень холестерину в крові.
Регулярно займатися спортом. Навіть помірне фізичне навантаження – прогулянка або катання на велосипеді – зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, в тому числі і інсульту.
Дотримуватися режиму праці та відпочинку.
Підвищувати толерантність до стресу.
Студенти III курсу відділення «Сестринська справа» провели санітарно-просвітницьку роботу серед студентів I,II курсів в дистанційному форматі до Всесвітнього дня боротьби з інсультом, інформуючи про принципи профілактики, продемонстрували відеофільми про клініку та діагностику порушень мозкового кровообігу, активно обговорили принципи лікування захворювання.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я.
Михайло Лібер, викладач предмету
«Медсестринство у неврології»