Всесвітній тиждень імунізації
З 24 по 30 квітня 2017 року у всьому світі, зокрема і в Україні, традиційно проводиться Всесвітній тиждень імунізації. Цього року він проходить під гаслом «Вакцини приносять результат!»
Всесвітній тиждень імунізації (World Immunization Week) проводиться у другій половині квітня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Спочатку цей захід називався Європейським тижнем імунізації і охоплював, відповідно, тільки країни Старого Світу, однак поступово до них приєдналися й інші континенти. Проведення Тижня покликане привернути увагу громадськості до імунізації як однієї з головних профілактичних заходів, що дозволяють уберегти людство від інфекційних захворювань.
Вакцинопрофілактика визнана одним з найуспішніших і економічно ефективних заходів з усіх існуючих на сьогодні в галузі суспільної охорони здоров’я.
ВООЗ постійно рекомендує сім’ям обов’язково вакцинувати дітей проти смертоносних хвороб. За даними організації, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті від дифтериту, правця, кашлюку, кору, свинки і краснухи. Ще 1,5 мільйони випадків смерті можна було б запобігти шляхом поліпшення глобального охоплення вакцинацією. Кількість дітей, які своєчасно отримують вакцину, зростає, в тому числі завдяки старанням ВООЗ і оголошеного нею Тижня імунізації. Кожен рік щеплення від дифтериту, правця та кашлюку робляться більш ніж 100 мільйонам дітей у всьому світі.
Однак, наприклад, в 2010 році майже 20 мільйонів дітей не отримали необхідну вакцину. Майже 70 відсотків з них живуть в 10 країнах світу: в Індії, Індонезії, Афганістані, Пакистані, Іраку, Конго, Нігерії, Уганді, Ефіопії та Південній Африці. У той же час від хвороб, яким могла б запобігти імунізація, померло 1,7 мільйонів дітей у віці до п’яти років. Кожна п’ята дитина не охоплена вакцинацією: у 2013 році приблизно 21,8 мільйонів дітей грудного віку не отримали життєво необхідних вакцин. Причинами цього є неадекватне постачання вакцин, відсутність доступу до служб охорони здоров’я і недостатній рівень політичної та фінансової підтримки. Щоб за можливості уникнути подібних випадків у подальшому, ВООЗ проводить в рамках Тижня імунізації різні просвітницькі заходи, організовує вакцинацію дітей і дорослих, запрошує представників різних країн до обміну інформацією та досвідом. Всесвітнє співробітництво дозволяє прискорити темпи імунізації населення і охопити максимальну кількість людей та регіонів.
ВООЗ закликає людей та організації, що працюють на міжнародному, регіональному, національному та місцевому рівнях, у державному і приватному секторах та в рамках цивільного суспільства, активніше проводити і брати участь у заходах під час всесвітнього тижня імунізації.
Ключовими цілями імунізації є зменшення кількості випадків смертності й інвалідизації від інфекційних захворювань, формування колективного імунітету та зниження витрат системи охорони здоров’я на лікування та профілактику вакцин-контрольованих захворювань. На сьогодні вакцинопрофілактика дозволяє попередити близько 17% випадків дитячих смертей у віці до 5 років і забезпечити захист не лише від таких захворювань як дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, а й від пневмонії, яка в наші дні є причиною більшості випадків смертності серед дітей раннього віку у світі. У свою чергу, інноваційні та комбіновані вакцини відкривають можливість захистити підлітків і дорослих від таких захворювань, як грип, менінгіт, рак печінки та рак шийки матки.
Сьогодні вже 30 захворювань можна попередити завдяки вакцинопрофілактиці – її цінність безсумнівна. При цьому успіхом програм імунізації є наявність високих показників охоплення вакцинацією серед населення у світі. За останні кілька десятиліть було досягнуто значного прогресу в охопленні незахищених дітей. Проте, за оцінками ВООЗ, 19,4 мільйони дітей грудного віку у світі все ще не отримують основних вакцин. Понад 60% цих дітей живуть у 10 країнах: Анголі, Демократичній Республіці Конго, Індії, Індонезії, Іраку, Нігерії, Пакистані, Філіппінах, Ефіопії та Україні. Головна мета Українського тижня імунізації – інформувати населення про вакцинацію як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важливу умову збереження національної безпеки країни.