Студентська науково-практична інтегрована конференція «Шизофренія»
19 квітня 2017 року у КВНЗ “Новоград-Волинський медичний коледж” відбулася студентська науково-практична інтегрована конференція на тему: «Шизофренія».
Шизофренія – одне з найбільш частих психічних захворювань. За даними американської літератури захворюваність на 1000 чоловік дорівнює 7,2 (у 1984 р.), а з усіх мешканців у США хворих або тих, що протягом свого життя захворіють на шизофренію приблизно 3,7 млн. чоловік (1,5% населення).
У 2015 році за даними офіційної статистики МОЗ України захворюваність на шизофренію, шизотипові та маячні розлади становила – 6,9 на 100 тисяч відповідного населення (за рік захворіло 2428 осіб). Перебуває під наглядом на кінець року 125111 осіб, що складає 12,7% від усіх пацієнтів з проблемами психіки, що перебувають під наглядом на кінець 2015 року. Це складає 0,27% від усіх мешканців країни. У порівнянні зі США в Україні у 6 разів менше хворих на шизофренію. Аналізуючи цифри наведеної статистики можна констатувати, що рівень діагностики розладу в Україні є низьким, не відповідає показникам статистики як європейських країн, так і США.
Людський організм добре функціонує тільки в тому випадку, якщо усі його частини взаємодіють чітко і в належній послідовності. На цю особливість складного фізіологічного функціонування різних систем організму вперше звернув увагу ще в минулому столітті фізіолог Клод Бернар. Якщо взаємодія порушується, то фізіологічні і психічні процеси починають протікати по-іншому.
При порушенні як відчуттів, так і сприймання виникають галюцинації. Пацієнт може бачити предмети, процеси, події, яких об’єктивно не існує, чути розмови, відчувати запахи, повзання по тілу, смак їжі і ставитися до галюцинацій як до чогось, що існує насправді. Він може коритися “почутому” наказові, розмовляти з голосами, струшувати з тіла нечисть, гнати від себе звірів тощо.
Галюцинаторний образ виникає мимовільно. Пацієнт не може його контролювати, довільно викликати чи припиняти. Крім того, неможливо переконати хворого в нереальності галюцинацій.
Бразильські вчені з’ясували, що мозок сприймає галюцинації, викликані напоєм аягуаска, як реальні об’єкти. Група фахівців під керівництвом Драуле де Араужо з Інституту мозку при Федеральному університеті Ріо-Гранде-ду-Норті проаналізувала стан 10 людей, які часто вживають напій аягуаска. Дослідники із Бразилії зробили незвичайне відкриття: галюцинації, викликані амазонським напоєм аягуаска, який вживають шамани, для мозку настільки ж реальні, як і видима дійсність. Такі дані науковці отримали після сканування мозку піддослідних.
У студентській конференції активну участь взяли студенти 69 групи Бондарчук Наталія, Горбатюк Олександра, Герасимчук Діана, Карпишина Марина, Карплюк Анжела, Коренчук Яна, Мельник Юлія, Миколайчук Наталія, Мирончук Вікторія, які розкрили питання етіології, патогенезу, клініки, діагностики, лікування, озвучили останні дослідження захворювання ученими різних країн. Студент II курсу Іван Трохимчук виступив з повідомленням на тему: «Міфологія».
На завершення викладач предмету «Медсестринство у психіатрії та наркології» Михайло Лібер констатував, що на сьогодні з‘явилися нові, багатообіцяючі дослідження шизофренії. Ось що про це говорить учений з медичного центру Langone при Університеті Нью-Йорка, який виявив гени, мутація яких пояснила раніше невідомі стани хворих на шизофренію, Долорес Маласпіна: “Хоча я бачу шизофренію як синдром, я думаю, що пацієнти і наука отримають вигоду від розгляду її форм як однієї хвороби. У майбутньому, ми можемо знаходити чинники ризику і оптимізувати результати, розглядаючи хворобу як єдине ціле. Для того, щоб йти вперед, нам потрібно краще зрозуміти, як подібні симптоми можуть виникнути у результаті порушення в різних нейронних ланцюгах; як безліч симптомів, які ми називаємо шизофренією можуть відображати єдине ціле. Я думаю, що дослідження повинні рухатися в бік більш тонкого розуміння варіантів, які існують”.