Проблема раку в суспільстві
До Всесвітнього дня боротьби з раком 05.02.2021 року в Новоград- Волинському медичному фаховому коледжі проведено круглий стіл на тему: «Проблеми раку в суспільстві» . Участь в круглому столі прийняли викладачі та студенти 4-го курсу коледжу.
Онкологічні захворювання залишаються однією з серйозних як медичних так і суспільних проблем сьогодення. Не зважаючи на значні успіхи в розвитку діагностичних можливостей, запровадженням нових підходів до лікування, створення нових протипухлинних препаратів, питання лікування пухлин, особливо в пізніх стадіях залишаються не вирішені.
За даними національного канцер реєстру кожен рік в Україні діагностується більше 100 тисяч нових випадків раку, та помирає більше 60 тисяч хворих. Злоякісні новоутворення займають друге місце серед причин смерті в країні. Число пацієнтів що знаходяться на обліку з приводу онкологічних захворювань перевищило 1 мл. осіб. Так, за даними національного канцер реєстру, станом на 01.01.2019 р. на обліку знаходилось 1 014 352 хворих.
Під час проведення круглого столу обговорювались проблемні питання онкології, участь медичної спільноти та пересічних громадян в подоланні даної проблеми.
На сьогоднішній день успішне лікування раку на першій стадії складає 95% випадків. Лікування на другій сягає 70% – 85%. Лікування на третій стадії можливе лише в 15% хворих, а в четвертій стадії менше 5% хворих мають шанс на успішне лікування.
За даними національного канцер реєстру в 2019 році лише 52.1% злоякісних новоутворень було виявлено на ранніх стадіях, тоді як в розвинутих раїнах цей показник більше 70%.
Саме питання ранньої діагностики являється одним з важливих у вирішенні проблем раку в суспільстві і саме цьому питанню була приділена особлива увага при проведенні круглого столу.
Важливими факторами ранньої діагностики є поінформованість населення про проблеми раку, діагностичні підходи та можливості лікування на сучасному етапі. Одним з важливих моментів є первинна профілактика пухлинних захворювань, здоровий спосіб життя, відповідальне відношення до свого здоров’я. Окремо наголошувалось на необхідності проведення профілактичних оглядів та охоплення більш широких верств населення профілактичними оглядами.
Одним з медичних аспектів вирішення проблем раку є формування онкологічної настороженості медичних працівників всіх спеціальностей. Знання клінічної симптоматики злоякісних захворювань на ранніх стадіях, запровадження скринінгових методів обстеження населення, детальне вивчення кожного не зрозумілого випадку захворювання та розширене обстеження, мають досить значний потенціал для своєчасного виявлення онкологічної патології.
Основні принципи онкологічної настороженості передбачають:
1. Уважне обстеження кожного хворого, який звернувся до лікаря для виявлення можливого злоякісного захворювання.
2. Виявлення передпухлинних захворювань, їх лікування, диспансеризація хворих.
3. Знання симптомів злоякісних пухлин на ранніх стадіях.
4. Дотримання вимог організації онкологічної допомоги.
5. Відкидання всякого не обгрунтованого оптимізму і в складних випадках діагностики пам’ятати про можливість не типового перебігу злоякісного процесу.
Проблема раку має як медичну так і соціальну складову і її вирішення вимагає залучення медичної спільноти, державних органів влади, всього суспільства в цілому.
Все це вимагає достатнього фінансового забезпечення, підготовки медичних працівників, проведення санітарно просвітньої роботи та широкої участі громадськості.