Презентація на тему: «Чорнобиль, 30 років поспіль. Вплив аварії ЧАЕС на фізичний та психічний стан мешканців України»
12 жовтня 2016 року у рамках місячника психічного здоров’я, під час виховної години, присвяченої Дню захисника України, викладач Михайло Лібер виступив з презентацією на тему: «Чорнобиль, 30 років поспіль. Вплив аварії ЧАЕС на фізичний та психічний стан мешканців України». Було відмічено, що чорнобильська аварія негативно вплинула не тільки на безпосередніх учасників її ліквідації і переселенців, але і на переважну більшість мешканців України. Радіофобія, панічні розлади, астеноневротичний синдром, у поєднанні з уже наявними захворюваннями викликали цілий комплекс психосоматичних і соматопсихічних порушень.
На першому етапі усі проблеми зі здоров’ям пов’язувалися з Чорнобилем, потім настала психічна втома і млява реакція, проте ціле покоління до цього часу пов’язує свої проблеми з цією трагедією. На сьогодні це явище починає поступово відходити на задній план і стиратися з пам’яті. Проте у великої групи людей під впливом психосоматичних порушень сформувалася низка патологічних змін в організмі, що призвело до хронічної патології та інвалідизації.
У ході презентації було констатовано, що зазвичай виникали і наслідки прямої дії іонізуючого випромінювання на організм людини. В результаті аварії лише серед ліквідаторів померли десятки тисяч чоловік. В Європі зафіксовано 10 000 випадків вроджених патологій у новонароджених, ще десять тисяч випадків раку щитоподібної залози і очікується ще близько 50 тисяч. За даними організації Союз «Чорнобиль», з 600 000 ліквідаторів протягом перших десяти років після аварії – 60 тисяч померло і 165 000 стало інвалідами. У місті Новограді-Волинському загальна кількість ліквідаторів з часу аварії зменшилася втричі.
У лікуванні проблем, пов’язаних з Чорнобилем, важливу роль відіграють не тільки медикаментозні засоби, але і психотерапія. Психотерапевтична корекція у пацієнтів нормалізує вегетативні порушення і допомагає суттєво підвищити рівень психофізіологічної адаптації хворих на різноманітні захворювання. Результатом лікування є: посилення стабільності вегетативних функцій, нормалізується сон, підвищується настрій, зникають депресивні розлади. Молоде покоління медичних працівників повинне взяти цей метод лікування на озброєння, це допоможе у подоланні психічних і психосоматичних порушень серед постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.