Психологічний тренінг «Профілактика ризикованої поведінки серед молоді»
Протягом двох тижнів в медичному коледжі був організований та проведений психологічний тренінг «Профілактика ризикованої поведінки серед молоді».
Превентивний характер тренінгу мав на меті проведення діагностики наявних ризиків серед студентів навчального закладу та попередження явища ризикованої поведінки в цілому. В ході проведення заходу було виявлено високий рівень обізнаності студентами навчального закладу щодо видів та форм ризикованої поведінки. Натомість продемонстровано низький рівень здатності аналізувати причини такої поведінки та вміння знаходити альтернативну (соціальну) модель особистісної самореалізації.
Під час проведення тренінгу студентами розроблений алгоритм реагування на тих, хто знаходиться в зоні ризику, а також засвоєні навички саморегуляції у випадках, які мають ризикований характер. Справжнім відкриттям для студентів стала проблема взаємозв’язку власної самооцінки з можливістю потрапити до групи ризику.
Підлітковий максималізм, відсутність досвіду, мотивацій, розуміння та підтримки, цікавість і бажання спробувати різні сторони «дорослого життя», тиск однолітків або друзів більш старшого віку, популяризація в соціальних мережах «модних» розваг, і, що найстрашніше, втрата сенсу життя – призводить до ризикованої поведінки. В результаті маємо такі явища, як наркоманія, алкоголізм, захворювання, що передаються статевим шляхом, вибір між пологами і абортом, суїцидальна поведінка, летальні наслідки в ході екстремальних розваг, булімія, анорексія, захворювання внаслідок інтернет-залежністі, захоплення езотеричними вченнями, участь в діяльності релігійних сект, асоціальних субкультур, експерименти з власним тілом.
Особливо популярною серед молоді є пристрасть до екстремального селфі на дахах багатоповерхівок, яка часто має летальний характер. В Україні правоохоронці все далі частіше виїжджають на такі смертельні випадки. Молоді люди лізуть на вагони електричок, не задумуючись про напругу 27000 вольт, випадають із вікон власних квартир, роблячи селфі на тлі нічного міста, вибираються на вагони метро та калічать себе.
«Здоров’я молоді має незаперечну цінність, і це не підлягає обговоренню, – стверджується в Будапештській декларації молоді, яка прийнята 24 червня 2004 року. – Здоров’я – це необхідна умова для нашого особистого розвитку і щастя … Ми також потребуємо доступу до інформації та навчання найбільш ефективних способів збереження нашого здоров’я».
Отже, одним із головних напрямків діяльності психологічної служби навчального закладу є і залишатиметься популяризація здоров’язберігаючої моделі особистісної самореалізації студентів.