Профілактика правопорушень серед неповнолітніх
Сьогодні чимало злочинів вчиняються неповнолітніми, щороку кількість неповнолітніх злочинців, на жаль зростає. До того ж, правопорушниками стають дедалі молодші особи. Багато хто вважає, що неповнолітньому ніщо не загрожує та він зможе уникнути відповідальності.
Саме з цією метою було проведено бесіду-зустріч на тему «Кримінальна та адміністративна відповідальність неповнолітніх». Запрошеними були представники ювенальної превенції Новоград-Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області – Швайківський Р.А., Кайданович О.В., заступник директора з навчальної роботи – Драч М.В. та завідувач відділення «Лікувальна справа» – Бистрицький В.В.
Захід розпочали студенти 4 курсу відділення «Лікувальна справа» Москалець Іван та Заліщук Вікторія, які розповіли про відповідальність неповнолітніх за вчинення адміністративних правопорушень та злочинів, а також відбування покарань неповнолітніми. Розглядалися деякі статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, розпивання алкогольних та слабоалкогольних напоїв у заборонених місцях, завідомо неправдивий виклик спеціальних служб, хуліганство. Студентам було наголошено про те, що за вчинення хуліганських дій в Україні існує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
Представниками ювенальної превенції було наведено положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України щодо вчинення різних видів правопорушень і злочинів та відповідальність за їх вчинення. Оскільки більшість зі студентів коледжу ще не досягли повноліття, було окреслено особливості настання адміністративної та кримінальної відповідальності неповнолітніх осіб. Наголошувалось на тому, що кримінальна відповідальність за вчинення крадіжки настає з 14 років, а адміністративна за вчинення дрібної крадіжки – з 16 років.
На завершення бесіди Драч М.В. розповів про відповідальність, яка може настати в разі недотримання своїх обов’язків чи порушення прав інших. Такі проступки можуть тягнути за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. Нагадав студентам, що не зважаючи на те, що особа до 18 років є неповнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження. Зі збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Радикально змінюється правовий статус дитини з 14 років.
Проведення даного заходу мало превентивний характер, адже краще запобігти вчиненню злочину, ніж «пожинати» несприятливі наслідки його вчинення.