Подорож студентів-медиків до музею М.І. Пирогова
19 травня студенти-медики відзначили Всеукраїнський день вишиванки, подорожуючи унікальними місцями України.
Особливо сподобалася екскурсія до національного музею-садиби
М.І. Пирогова, де впродовж останніх двадцяти років (1861-1881) жив і працював видатний вчений, геніальний хірург, анатом, творець воєнно-польової хірургії, засновник Товариства Червоного Хреста, прекрасний педагог і громадський діяч.
Студенти відвідали музей-аптеку з інтер’єрами приймальні та операційної в його садибі Вишня; будинок, в якому жив М. І. Пирогов, а також церкву-некрополь, де покоїться забальзамоване тіло ученого.
Експозиція, яка розгорнута у будинку М.І. Пирогова, складається з 12 розділів. Кожний розділ відображає певний період життя і діяльності вченого – дитинство, юність, навчання у Московському університеті, Дерптский і Петербурзький періоди, участь у війнах на Кавказі і в Криму, франко-прусській і російсько-турецькій періоди, діяльність на посаді попечителя учбових округів, керівництво професорським інститутом за кордоном. Особлива увага приділяється висвітленню Вишенського періоду життя вченого.
Послідовно розкривається лікарська, наукова, педагогічна і громадська діяльність М.І. Пирогова. Особливо підкреслюється його внесок у розвиток вітчизняної і світової науки, показано пріоритет вітчизняної медицини в низці відкриттів і пропозицій вченого. Окремий розділ експозиції присвячений втіленню в життя ідей М.І. Пирогова.
У 1866 році під Вінницею, у садибі Вишня, Микола Іванович Пирогов звів будинок, в якому прожив останні п’ятнадцять років життя. Біля будинку він посадив багато дерев, квітів, які й сьогодні радують відвідувачів. Особливо – столітні ялини, які посадив сам учений. Микола Іванович рідко виїжджав у гості та приймав гостей. Дні вченого були заповнені працею. Він продовжував робити складні хірургічні операції, відкрив лікарню, збудував аптеку. Пирогов лікував не тільки хірургічні захворювання. Його пацієнтами були видатний російський композитор П. І. Чайковський, італійський герой-генерал Джузеппе Гарібальді, відомий російський хімік Д. І. Менделєєв. Хворим селянам учений допомагав грошима, речами, безкоштовними ліками.
У 1947 році садиба Пирогова стала музеєм. У музеї зберігаються наукові праці Миколи Івановича, його особисті речі, фотодокументи, картини. У бібліотеці музею тисячі книжок та журналів. Документи розповідають про дитинство та юність ученого, його навчання в Московському університеті, роки праці в Петербурзі та Києві, участь у війні на Кавказі, в Криму, поїздки за кордон.
У садибі Вишня скінчилося життя видатного вченого. Пирогов помер 23 листопада 1881 року.
Студенти відвідали також фамільну церкву, де уже 125 років спочиває забальзамоване тіло М.І. Пирогова.
У Миколи Івановича Пирогова є багато цитат, висловів, які припали студентам до душі, та які є актуальними і в наш час. Серед них вислови: « Я безкорисливо присвятив все своє життя служінню істині і Батьківщині»; «Я маю деяке право на вдячність… Якщо не тепер, то можливо коли-небудь пізніше знайдуться неупереджені люди, які зрозуміють, що трудився я не без мети і не без внутрішнього достоїнства».
За 60 років свого існування Пироговський меморіал набув світової слави. Більше 7 мільйонів відвідувачів із 169 країн світу ознайомилися з його експозиціями.
Музей відноситься до найважливіших об’єктів культурної спадщини України і займає особливе місце у внутрішньому і міжнародному туризмі.
Екскурсія виявилася дуже цікавою та пізнавальною.
Каріна Колесник, староста групи С 79/І