21 вересня – Всесвітній день боротьби з хворобою Альцгеймера
Щорічно 21 вересня в усьому світі відзначається Міжнародний день поширення інформації про хвороби Альцгеймера. У медичному коледжі разом зі студентами відділення «Сестринська справа» було проведено тематичну зустріч на тему «Хвороба Альцгеймера – виклик XXI століття».
Що таке хвороба Альцгеймера?
Хвороба Альцгеймера – це захворювання, яке починається в літньому та старечому віці і характеризується поступово наростаючим погіршенням пам’яті та інших інтелектуальних функцій. При цьому недугу в головному мозку розвиваються порушення, які призводять до наростаючої загибелі нервових клітин і руйнування всіх психічних функцій. Як правило, вона виявляється у людей старше 65 років, але існує і рання хвороба Альцгеймера (до 65 років).
Вперше цю хворобу описав німецький патологоанатом і психіатр Алоіз Альцгеймер.
Причини хвороби Альцгеймера остаточно не встановлені, є дані, що це спадкове захворювання, але в той же час, є і такі випадки, які ніяк не можна пов’язати зі спадковістю.
Виділяють чотири стадії хвороби Альцгеймера: доклінічна, легка, середня і важка. Швидкість прогресування недуги індивідуальна для кожної людини.
І. Предеменція
Перші симптоми часто плутають з проявами старіння чи реакцією на стрес. Найбільш ранні розумові утруднення проявляются у деяких людей при детальному нейрокогнітивному тестуванні за вісім років до встановлення діагнозу. Найбільш помітні розлади пам’яті.
ІІ. Рання деменція
Прогресуюче зниження пам’яті і агнозія при хворобі Альцгеймера рано чи пізно ведуть до підтверження діагнозу. Починає розвиватися апраксія, афазія. По мірі розвитку хвороби, людина може виконувати багато завдань незалежно, проте їй потрібна допомога чи нагляд при проведенні маніпуляцій, які потребують розумових зусиль.
ІІІ. Середня деменція
Здатність до незалежних дій знижується через прогресивне погіршення стану. Порушення мови стає очевидним, іде втрата навиків читання і письма, порушується координація при виконанні складних послідовних рухів, починаються порушення довготривалої пам’яті, з’являється бродяжництво, роздратування емоційна лабільність.
IV. Важка деменція
На останній стадії хвороби пацієнт повністю залежить від сторонньої допомоги. Володіння мовою зводиться до використання поодиноких фраз і навіть окремих слів, потім мова повністю втрачається. Стан хворого характеризується апатією і кахексією,і з певного часу він не в змозі виконати навіть найпростіші завдання без сторонньої допомоги.
Діагностика
Клінічний діагноз хвороби Альцгеймера заснований на історії хвороби (анамнезі життя), історії його родичів і клінічних спостережень (спадковому анамнезі), при цьому враховуються характерні неврологічні і нейропсихологічні ознаки та виключаються альтернативні діагнози
Профілактика
Інтелектуальна активність, гра в шахи, читання книг та регулярне спілкування допомагає знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера.
Лікування
Застосовують загально зміцнюючі вітаміни, ноотропи, препарати, що покращують обмінні процеси в мозку. На даний час не існує препаратів для специфічної терапії захворювання.
Прогноз
Середня тривалість життя після встановлення діагнозу становить близько семи років. Менше 3% хворих при сторонньому догляді, інтенсивному симптоматичному лікуванні живуть до 14 років.
М.С.Лібер, викладач коледжу