14 травня – Всесвітній день боротьби з меланомою
Впродовж останніх десятиліть швидко росте захворюваність меланомою і складає 2,5-10% від усіх злоякісних пухлин шкіри. Частіше з’являється у віці 30-50 років, однаково як у чоловіків так і в жінок.
Меланома шкіри в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути і безбарвною. Найчастіше знаходиться у шкірі, рідко в кон’юнктиві, оболонці ока, слизовій носа, порожнини рота, піхви, прямої кишки.
Джерелом її виникнення нерідко є вроджені пігментні плями, при розташуванні на спині, в ділянці надпліччя, на стопі або відкритих частинах тіла. Найбільш небезпечні меланоми, розвиваються на фоні набутих пігментних плям, які з’являються у зрілому віці. Серед факторів ризику – значні дози ультрафіолетового опромінення, сімейна схильність до меланоми, пігментна ксеродерма. Ніколи не стають злоякісними волосисті невуси. Якщо на пігментній пухлині видно ріст волосся, її не слід зараховувати до злоякісної.
На відміну від рака шкіри при меланомах не рекомендується робити пункцію або біопсію, тому що найменша травма може сприяти бурхливому розвитку процесу. В інших випадках діагноз встановлюють тільки по клінічних даних. Для виявлення метастазів у внутрішніх органах використовують ультразвукове дослідження (УЗД), рентгенографію і комп’ютерну томографію (КТ).
Злоякісна меланома здатна до бурхливого метастазування не тільки лімфогенним, але і гематогенним шляхом. Метастазами найчастіше вражаються легені, печінка, головний мозок, а також нерідко спостерігають поширення пухлинних вузликів по всій шкірі тулуба чи кінцівках.
Нерідко хворий звертається з приводу збільшених лімфатичних вузлів тієї чи іншої ділянки. При ретельному опитуванні вдається встановити, що раніше пацієнту з косметичною метою була видалена “бородавка”, яка була злоякісною меланомою, що підтверджується гістологічним дослідженням.
Профілактика злоякісної меланоми зводиться до своєчасного видалення вроджених чи набутих невусів, що часто травмуються, а також до найсуворішої заборони видалення, припікання чи інших маніпуляцій. Варто мати на увазі можливість розвитку меланоми не тільки в шкірі, але й в інших органах (око, пряма кишка, жіночі статеві органи й ін.)
Клінічно злоякісна меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик інтенсивно чорного кольору, іноді з блакитнуватим відтінком. Рідше зустрічаються безбарвні меланоми рожевуватого кольору, позбавлені пігменту вузлики. Розміри пухлини різні: від 0,5 до 2-3 см у діаметрі. Нерідко пухлина має пошкоджену поверхню, що кровоточить, і ущільнену основу. На ранніх стадіях злоякісна меланома виглядає більш безневинно, і потрібен великий досвід для того, щоб відрізнити її від доброякісного пігментного невуса. Існують два варіанти лікування меланом: чисто хірургічний метод і комбінований.