25 вересня – Всесвітній день серця
25 вересня Україна разом зі ста країнами світу відзначатиме Всесвітній день серця. Метою цього свята є нагадати людям про важливість запобігання серцево-судинним захворюванням.
Серцево-судинні захворювання є провідною причиною смертності у світі: щорічно вони забирають близько 17,3 млн людських життів.
Чого «не любить» наше серце? До основних факторів ризику розвитку серцево–судинних захворювань відноситься підвищення артеріального тиску, рівня холестерину та цукру в крові, надлишкова вага, тютюнокуріння, малорухливий спосіб життя та стреси. Впливати на них можна як медикаментозним, так і не медикаментозним шляхом.
Тютюнокуріння є найбільш поширеним серед працездатного населення фактором ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Не існує «безпечної» дози та «безпечного» виду тютюнових виробів, оскільки спектр шкідливих речовин у тютюновому димі настільки широкий, що зменшення концентрації тієї чи іншої складової не робить куріння безпечним у цілому. Відмова від куріння – це позбавлення від важкої залежності, ламання стереотипів поведінки, яке супроводжується фізичним та психічним дискомфортом. Саме тому, людину, яка вирішила позбавитись цієї шкідливої звички, мають підтримувати рідні, друзі та лікар. Перш за все створюється позитивна мотивація, розуміння того, що звільнення від тютюнового диму додає 5-7 років повноцінного здорового життя. Необхідно уникати стресових ситуацій, збільшити перебування на свіжому повітрі, займати вільний час корисними справами. До харчового раціону слід додавати продукти, які містять велику кількість вітаміну С (грейпфрутовий сік, шипшину, чорну смородину, капусту, лимон), вітамін В12 (зелений горошок, дині), вітаміни А (морква) та Е (олія, зародки пшениці, зелені овочі), молоко.
Надлишкова вага, як правило, тісно пов’язана з неправильними звичками та характером харчування. Необхідно збалансувати енергонадходження та енергозатрати у відповідності до віку, статі та характеру праці. Регулярне перевищення добової калорійності їжі над енергозатратами на 200 ккал на добу призводить до збільшення баластного жиру в організмі на 10 – 20 г на день (3 – 7 кг на рік Для покращення роботи серцевого м’яза дуже важливі продукти, які містять калій (капуста, гарбуз, абрикос, чорнослив, курага, родзинки) та магній (морква, буряк, салат, зелень петрушки, чорна смородина, горіхи). Особам з підвищеним рівнем холестерину або зі схильністю до цього бажано обмежити вживання яєчних жовтків (не більше 3 на тиждень), субпродуктів (печінка, нирки), креветок, ковбас, жирної свинини, вершкового масла, молочних продуктів з високим вмістом жирів. Їжу необхідно готувати на пару, відварювати або тушкувати. Перевагу слід віддавати стравам з риби, морепродуктам, овочам та фруктам.
Фізична активність попереджає наслідки малорухомого способу життя (захворювання серцево-судинної системи, ожиріння). Перед початком самостійних занять необхідно проконсультуватись з лікарем і пам’ятати, що навантаження мають бути регулярними і збільшуватись поступово! Одним з найбільш прийнятних видів фізичних навантажень є ходьба. Починати необхідно з 10 хв. на день, поступово збільшуючи до 30 – 40 хв. з короткими епізодами швидкої ходьби. Фізичним навантаженням варто відводити близько години на день. Необхідно проводити самоконтроль за станом організму: пульс не повинен збільшуватись більше вікової межі, яка визначається як «180 відняти вік у роках». Погіршення самопочуття (сну, апетиту, працездатності або поява больових відчуттів) є сигналом для зменшення інтенсивності або припинення навантажень.
Слід пам’ятати і про негативний вплив надмірних психоемоційних навантажень. У момент реакції на стрес в організмі відбувається 1400 біохімічних реакцій! Тому важливо вчитися (часом протягом всього життя) мудро ставитися до того, що відбувається навколо, берегти серце, а значить – життя, своє та тих, кого ми любимо.
Любов як профілактика серцево-судинних захворювань
Виявляється для тренувань серця зовсім не обов’язково до знемоги крутити педалі велотренажера, бігати, плавати. За підрахунками американських кардіологів, цілком достатньо 15-20 хвилин подібного фізичного навантаження 5 разів на тиждень, щоб ризик серцево-судинних захворювань знизився вдвічі.
Можливо, любов іноді і завдає сердечні рани, але вона є хорошими ліками від болю в серці. У цьому переконані чеські лікарі: своїм пацієнтам, причому особливо жінкам, рекомендують для профілактики серцево-судинних захворювань, а також при перших ознаках їх активно займатися сексом.
Припускають, що серце можуть погубити вихлопні гази. Як встановили британські дослідники, з кожних 50-ти, що «заробили» інфаркт або інсульт – один – без сумніву, жертва атмосферного забруднення.
Встановлено: серцевий напад частіше виникає у людей в пригніченому психічному стані. Майте на увазі: якщо впали в депресію – ризикуєте своїм серцем навіть більше, ніж курець.
Відомо з тибетської медицини: зміцнити серцевий м’яз можна дуже приємним способом – регулярно ласуючи смачними продуктами в певному поєднанні: 30 г волоських горіхів, 20 г родзинок і 20 г сиру.
З’ясувалося, що 1 – 2 келихи доброго легкого червоного вина в день цілком доречні для профілактики серцево-судинних захворювань.
Щоб зменшити ризик розвитку серцевих захворювань та інсульту, зробіть свою оселю місцем, в якому ваші рідні мають здорову їжу, не вживають тютюну і в якому заохочується фізична активність. Адже саме ви можете створити у своїй сім’ї всі умови для здорового способу життя!