Круглий стіл на тему: “МЕДИТАЦІЯ – МЕТОД ПСИХОФІЗИЧНОЇ РЕГУЛЯЦІЇ”
16 березня 2017 року у медичному коледжі відбувся круглий стіл на тему: «Медитація – метод психофізичної регуляції». У заході взяли участь студенти 69 групи, а також минулорічна випускниця, а на сьогодні медична сестра приймального відділення Корецької ЦРЛ Анна Добрушко. Анна розповіла студентам про перші, напевно найважчі тижні і місяці своєї роботи, про велику відповідальність, яка відразу лягає на плечі медичної сестри, про важких хворих та важливість вчасно прийняти вірне рішення, наголосила на ряді важливих моментів, на які необхідно звернути увагу під час навчання. Зі слів Анни практично усі випускниці її десятка працевлаштовані, або продовжують навчання. Наша гостя не тільки приїхала поділитися досвідом, але і люб’язно погодилася взяти участь у круглому столі. Ще під час навчання Аня брала активну участь у групових роботах студентів, під час проведення загальноколеджних заходів з психіатрії та наркології. Ми скористалися Інтернет мережею не тільки для спілкування, але і для підготовки круглого столу, постійно обмінюючись та удосконалюючи матеріали для підготовки заходу.
При божевільному ритмі життя сучасного світу, люди шукають нові шляхи для зняття напруги і пошуку самого себе. Алкоголь та наркотики не розслабляють, а тільки нагнітають ситуацію ще більше. Багато хто не може повірити в те, що медитація дійсно має величезний позитивний вплив як на психічний, так і на фізичний стан людини.
Медитація – духовна практика, що дозволяє людині побачити все відчуджено, без втручання розуму в цей процес. «Медитація» – це стан не розуму, а стан чистої свідомості без змісту. Зазвичай наша свідомість надто переповнена усякою нісенітницею, зовсім як дзеркало, вкрите пилом. Рухаються думки, рухаються бажання, рухаються спогади, рухаються амбіції і усе це в переміжку з голодом, спрагою, страхом, відчаєм, відсутністю (наявністю) настрою… День приходить, день йде. Навіть коли ви спите, розум функціонує, готується до наступного дня.
Медитація – це стан, коли немає метушні думок і мислення зупинилося. Ні одна думка не рухається, ні одне бажання не утримується, ви повністю німі – така німота і є медитація. Медитація допомагає зняти стрес, справитися з депресією, поліпшити пам’ять, нормалізувати сон, знизити ризик розвитку захворювань серця і нормалізувати артеріальний тиск, зменшити біль. Ті, хто практикує медитацію, на 40-50% менше звертаються до лікаря. Згідно з останніми даними, психофізичні тренування здатні змінювати експресію генів, що регулюють антиоксидантний стрес, імунну відповідь, а також апоптоз (генетично запрограмована загибель клітин) і виживання клітин. При невротичних та психосоматичних порушеннях медитація у рази ефективніша, ніж інші методи лікування.
Китайські вчені провели цікаве дослідження серед людей, які практикують як мінімум рік протягом 1-2 годин в день особливу медитаційну техніку цигун. Результат вразив: в усіх були потужно активовані гени, які посилюють імунну систему, знижують клітинний метаболізм, а також прискорюють загоєння будь-яких запальних процесів і ран. Було скановано понад 12 тис. генів, з них 250 були змінені, 132 – пригнічені, 118 – активовані. Найпотужніших змін зазнали гени, що беруть участь в етіології таких хвороб, як рак, діабет, підвищений артеріальний тиск, сепсис, аутоімунні захворювання, запалення, процеси, пов’язані зі старінням тощо.
Цікаві презентації представили Вікторія Мирончук, Яна Коренчук, Юля Мельник, Наталя Миколайчук, Діана Герасимчук. Студенти тренувалися медитувати сміхом та скеровувати енергію дихання, релаксації і психічної саморегуляції. На завершення свою роботу презентувала Анна Добрушко. Вона, зокрема, звернула увагу на клінічні ефекти медитації:
· уповільнення серцебиття;
· зниження кров’яного тиску;
· зменшення споживання кисню;
· уповільнення обміну речовин;
· зменшення вмісту молочної кислоти в крові;
· посилення кровообігу в передпліччях і збільшення температури долонь;
· збільшення електричного опору шкіри;
· посилення альфа-хвиль мозку;
· виділення гіпофізом гормону ендорфіну, завдяки чому включається так званий «центр задоволення»;
· розслаблення м’язів під впливом гормону ендорфіну;
· зниження емоційної активності.
На завершення Анна продемонструвала медитацію з використанням релаксуючої музики та мантри «РА МА ДА СА СЕЙ СО ХАНГ». У ході обговорення студенти поділилися враженнями, розв’язали ряд фотозадач та подякували гості за допомогу у проведенні круглого столу.