Роль середнього медичного працівника у догляді за паліативними пацієнтами
У кожній людини є право на достойне життя. І ніхто не може відібрати у неї право на достойну смерть, смерть без болю, принижень і страждань.
23 грудня 2020 року відбулося дистанційне (платформа Zoom) засідання круглого столу на тему: «Роль середнього медичного працівника у догляді за паліативними пацієнтами.»
Засідання було підготовлено викладачами І.Д. Баликіною та Н.Є.Прокопчук.
В работі круглого столу взяли участь викладачі клінічних дисциплін та студенти групи С79/IV.
Для обговорення були винесені проблемні питання паліативної та хоспісної допомоги в Україні, як серед дорослого населення так і серед дітей.
За визначенням ВООЗ, ефективна паліативна допомога передбачає мультидисциплінарний підхід за участю фахівців різного профілю і членів родини, використання наявних ресурсів у суспільстві, зокрема наголошується, що її можна успішно забезпечувати навіть в умовах обмежених ресурсів.
Тема паліативної допомоги набуває особливої гостроти, коли йдеться про дітей з невиліковними хворобами.
Майже 1,2 млн дітей в усьому світі потребують паліативної допомоги.
В Україні за даними МОЗ, це приблизно 17,5 тис. дітей, а за розрахунками ЮНІСЕФ, така цифра коливається в межах 30-70 тис.
На жаль, на сьогодні в Україні відсутня повноцінна статистика щодо стану надання паліативно-хоспісної допомоги — відповідні дані навіть не включено окремими пунктами у форму річних статистичних звітів.
Активну участь у обговоренні взяли студенти: І.Ляшук, А. Мелешко, А. Михеєва, О. П`ятковська, адже медичні сестри будуть організовувати виконання процедур, коли пацієнт почувається достатньо сильним, аби їх перенести. Вони повинні вміти запобігти відчуттю безпорадності пацієнта, ставитися до нього зі співчуттям та розумінням.
Медпрацівник повинен забезпечити головне – аби пацієнт не страждав.
І.Д. Баликіна
Н.Є.Прокопчук